Ηρακλής Μοναστηρακίου Ναυπάκτου – Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας 54-82

Επιτυχημένα συνέχισε ο Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας την φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της Β’ ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς το Σάββατο 24/11 επικράτησε στο ΔΑΚ Αντιρρίου με 54-82 επί του Ηρακλή Μοναστηρακίου Ναυπάκτου. Ο Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας  έχει το απόλυτο των επιτυχιών καθώς σε 5 αγωνιστικές έχει πετύχει ισάριθμες νίκες.

Ο coach Παπαμιχαήλ είχε στη διάθεση του μόνο 9 παίκτες για την αναμέτρηση του Σαββάτου καθώς την αποστολή δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν για διάφορους λόγους οι Γάκης, Ευθυμίου, Κιτσαντάς, Ράπτης , Χασιώτης και Βουκελάτος ενώ με μικρό βαθμό ετοιμότητας ταξίδεψαν οι Κίτσιος και Τσέτσικας.

Οι παίκτες μας στο 1ο ημίχρονο και ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο δεν εμφάνισαν το καλό τους πρόσωπο. Έλλειψη συγκέντρωσης κυρίως στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να βρίσκονται κοντά στο σκορ με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με σκορ 28-34. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας παρά το κακό ξεκίνημα στα 3 πρώτα λεπτά , ανέβασε την απόδοσή της , , έκανε ένα σερί 6-20 και στην ουσία καθάρισε το παιχνίδι παίρνοντας διαφορά ασφαλείας, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 40-58. Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση με τη διαφορά να αγγίζει του 32 πόντους αλλά το μικρό rotation και η κούραση να οδηγεί σε λάθη στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι το τελικό 54-82.

Δεκάλεπτα: 12-19, 16-15, 12-24, 14-24

Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας (Παπαμιχαήλ): Σιάρκος 4, Γκόπης 14, Τζάλλας 8 (1), Σκαμνέλος 17(4), Παπαμιχαήλ 18(1), Κίτσιος, Αρβανιτίδης 8, Αργυρός 7, Τσέτσικας 5(1).

«Γεύση & Άρωμα» MVP της αναμέτρησης ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική (6η) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, το Σάββατο 1/12 στις 16:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεοχωρίου Άρτας.