Λύτρωση στο 91` για τον Θεσπρωτό στα Γρεβενά

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Γρεβενών με τον Θεσπρωτό να φλερτάρει με τη γκάφα της χρονιάς αλλά να σώζεται στο 91΄ με ένα απίθανο γκολ του Πόζογλου.
Ο Θεσπρωτός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 7΄ με τον Ευθυμίου να πιάνει την κεφαλιά εξ΄επαφής, μετά την κεφαλιά πάσα του Βασ.Κωνσταντίνου, με την μπάλα να καταλήγει όμως ελάχιστα άουτ.
Σούπερ χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 25′  με όλο τον Θεσπρωτό να έχει προωθηθεί για το στημένο, τον Χαματάι να διασχίζει το μισό γήπεδο ολομόναχος, όμως το τελείωμα του ήταν κακό στο τετ-α-τετ που βρέθηκε απέναντι από τον Κωνσταντάκο.Ο Θεσπρωτός πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα, με σκορερ τον Γώγο στο 38΄,  μετά από κοντρόλ και ψύχραιμο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μπακιρτζής απομάκρυνε το πολύ δυνατό σουτ του ίδιου παίκτη.Παρόμοιο έργο επαναλήφθηκε και στο 58΄, με τον τερματοφύλακα των Γρεβενών να απομακρύνει με το πόδι το πλασέ του Γώγου. Ο υποτονικός Θεσπρωτός υπέστη ολοκληρωτικό σοκ στο 75΄ με τον Βασιλόπουλο, σε μία από τις ελάχιστες φάσεις των Αεράτων, να ισοφαρίζει με διαγώνιο σουτ το σκορ, φέρνοντας το πλατανόφυλλο σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Παρότι η αντίδραση ήρθε στο τελευταίο τέταρτο, η μεγάλη φάση από την άλλη δεν ερχόταν, η ώρα περνούσε και το λάδι στο καντήλι των φιλοξενούμενων  άρχισε να σώνεται επικίνδυνα. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πόζογλου με ένα… κινηματογραφικό σουτ, από πολύ δύσκολη γωνία, πρόσφερε την τελική λύση στον υπο ασφυξία Θεσπρωτό, δίνοντας του έστω και με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο τη νίκη με 1-2.Έτσι, η ομάδα της Ηγουμενίτσας πραγματοποίησε το πρώτο από τα 3 βήματα που χρειάζεται με σκοπό την άνοδο, είτε απευθείας σαν πρωταθλήτρια, είτε μέσω της 2ης θέσης.

Συνθέσεις
Αεράτα (Μπακοδήμος): Μπακιρτζής, Κουπτσίδης, Μπατακοϊας, Καραμπάλιος (66′ Χυσέν), Ζιαγκλιάβος, Βλάχος, Λιάκας (58΄Τζάτζης), Μπαλοδήμος (88′ Γκιόνι), Χαματαϊ, Δάλλα, Βασιλόπουλος Αθ.
Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Σουλιώτης, Πανταζής (85΄Γκόλιας), Νόνης, Σταυρίδης, Μητσέλος, Κωνσταντίνου Βασ., Γώγος (91′ Μπέρτζος), Ευθυμίου (72′  Τοπάλι), Μπίκας, Ποζογλου.

πηγή: theball.gr