Νικόπολη Πρέβεζας-ΓΣ Φαρσάλων 67-62

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 67-62 στο ΔΑΚ Πρέβεζας του ΓΣ Φαρσάλων και «στρογγυλοκάθισε» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής («συγκατοικεί» με τους Διόσκουρους Κοζάνης), έπειτα από 18 αγώνες.

IMG 9498

Οι δύο αντίπαλοι ήταν ίδιας δυναμικότητας και η ομάδα του Κώστα Παπίρη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, παίζοντας με… μυαλό στις κρίσιμες στιγμές του ματς, δείχνοντας σθένος όταν έμεινε πίσω στο σκορ και παίρνοντας πολλά από… πολλούς παίκτες του ρόστερ! Κυρίως όμως οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους.

IMG 9425

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους με το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Έκαναν ένα 0-6 και γρήγορα ανέβασαν το σκορ στο 5-15 (5’30’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου) με 6 πόντους του Χ. Αναγνωστόπουλου και 7 του Φούντα. Η Νικόπολη έκανε γρήγορα ένα 8-0 με μπροστάρηδες τους Μπάλλα και Μακρόπουλο (13-15), ωστόσο ένα buzzer beater του Φούντα με την κόρνα της λήξης, «έγραψε» το σκορ δεκαλέπτου (17-23).

IMG 9438

Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου τα Φάρσαλα κοντρόλαραν το ρυθμό και κατάφεραν να κρατούν ένα «μαξιλαράκι» 6 πόντων διαφοράς υπέρ τους. Ο Ροντογιάννης πρόσφερε στην άμυνα και τα ριμπάουντ, ο Βαγενάς «τράβηξε» το σκορ στην επίθεση και οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (29-29 και 31-31). 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Νίκας με «βόμβα» 3 πόντων έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Πρέβεζας (34-31), ωστόσο ένα αψυχολόγητο φάουλ του Ροντογιάνννη και δύο εύστοχες βολές του Φούντα διαμόρφωσαν το 34-33.

IMG 9470

Η Νικόπολη «ξέχασε» να βγει από τα αποδυτήρια και ένα 0-10 των φιλοξενούμενων με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε το σκορ στο 34-43. Τα Φάρσαλα μάλιστα «έχτισαν» διαφορά 7-8 πόντων μέχρι και 5 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

IMG 9481

Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσώνης πήρε το… όπλο του και με 8 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους (ένα καλάθι πρόσθεσε ο Βαγενάς) οδήγησε τη Νικόπολη στο 51-52. Ένα τρίποντο του Γ. Αναγνωστόπουλου και πάλι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το 51-55.

IMG 9441

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπίρης δοκίμασε ένα «κόλπο» με ψηλό σχήμα και το Νίκα στο «2». Η άμυνα της Νικόπολης «έσφιξε» για τα καλά (3’24’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης τα Φάρσαλα είχαν πετύχει μόλις 3 πόντους στην τελευταία περίοδο), ο Μακρόπουλος ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση και ένα λεπτό πριν τη λήξη η ομάδα της Πρέβεζας προηγήθηκε με 65-62. Στα 55’’ πριν το τέλος του ματς ο Γ. Αναγνωστόπουλος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Μακρόπουλο, στη συνέχεια αποβλήθηκε από τον αγώνα και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με σκορ 67-62 υπέρ της Νικόπολης.