Αποκλείστηκε ο Θεσπρωτός, στους ομίλους ο Απόλλων Λάρισας

Ο Θεσπρωτός δεν θα δώσει το «παρών» στους ομίλους του Κυπέλλου καθώς ο Απόλλων Λάρισας αποδείχθηκε πολύ δυνατός γι΄ αυτόν, ενώ το ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν στάθηκε αρκετό για να γίνει η ανατροπή.Σε ενα σχεδόν κατάμεστο Στάδιο Ηγουμενίτσας, οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν με 2-3, από ένα σύνολο που θα συμμετάσχει για δεύτερη σερί σεζόν στη Φουτμπολ Λιγκ. Η λαρισινή ομάδα ήταν ποιοτικά ανώτερη και το έδειξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου. Οι φιλοξενούμενοι «έπνιξαν» στον Θεσπρωτό κόβοντάς του εντελώς τις προϋποθέσεις να κυκλοφορήσει τη μπάλα, ειδικά στο α΄μέρος.Μόνο ο Πέντσας (15΄) κατάφερε να βγάλει μια τελική προσπάθεια για τον Θεσπρωτό, αλλά το σουτ του από το ύψος της περιοχής, έχοντας κοντρολάρει πριν τη μπάλα με το στήθος, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτογλίδη.Στο 24΄ και το 35΄ ο Λουκάο σκόραρε δύο από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του, αφού Μαρκολίνο και Τασιουλής του τα σέρβιραν με παράλληλες σέντρες από αριστερά κι εκείνος σε κενό τέρμα έγραψε το 0-1 με κεφαλιά και το 0-2 με πλασέ, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο… μουδιασμένος Θεσπρωτός δέχτηκε το τρίτο χτύπημα νωρίς στο β΄μέρος. Ο Λούκας Ράμος ανατράπηκε από τον Σταυρίδη και ο Λουκάο στο 55΄ με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-3, παρά την προσπάθεια του Κωνσταντάκου ο οποίος έπεσε σωστά. Ο Λίταινας στο 79΄, μετά από ωραία πάσα του Μαρκολίνο, σούταρε από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή του Θεσπρωτού αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Κωνσταντάκου. Ο Φούντζουλας από την άλλη είχε δύο φορές την ευκαιρία να μειώσει σε 1-3, αλλά τη μία η παράλληλη πάσα του κόπηκε σε κόρνερ προ της γραμμής, ενώ στη συνέχεια ο Κουτογλίδης του αρνήθηκε το γκολ στο τετ-α-τετ, διώχνοντας το δυνατό πλασέ του. Η σπίθα που έψαχνε τόσο ο Θεσπρωτός όσο και ο κόσμος του άναψε στο 84΄.  Ο Σταυρίδης με γυριστό σουτ από τη βούλα του πέναλτι, μετά από κόρνερ του Μπίκα από δεξιά, πέτυχε το 1-3 για τον Θεσπρωτό. Παρότι κουρασμένος και απογοητευμένος ο Θεσπρωτός, αυτό το γκολ γέμισε με βενζίνη το ντεπόζιτο των παικτών για το τελευταίο διάστημα του αγώνα. 30 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Θεσπρωτός έβαλε για τα καλά φωτιά στο Στάδιο. Ο Βασ.Κωνσταντίνου σέντραρε από αριστερά, ο Κουτογλίδης έχασε την έξοδο, ο Γκόλιας γύρισε τη μπάλα στον Λάμπρου, κι εκείνος με κοντινή κεφαλιά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3, στο 85΄! Το τελευταίο διάστημα του αγώνα εξελίχθηκε σε ροντέο, με τον Θεσπρωτό να έχει μετακομίσει στα καρέ του Απόλλωνα, ψάχνοντας για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 89΄ το Στάδιο ταρακουνήθηκε για τα καλά, με τον Θεσπρωτό να αγγίζει το 3-3. Σουλιώτης και Κοντοές έκαναν τη γκάφα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπέρτζο, όμως η προσπάθειά του μέσα από τη μικρή περιοχή εξουδετερώθηκε από τον Κουγλίδη. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος και να φτάνει άξια στη νίκη-πρόκριση. Ξύπνησε πολύ αργά ο Θεσπρωτός, αλλά αυτή η ύστατη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, τουλάχιστον άφησε στο τέλος μια γλυκιά γεύση και μια θετική ανάμνηση στον κόσμο που γέμισε σήμερα το Στάδιο Ηγουμενίτσας, μετά από καιρό.Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος,  Κωνσταντίνου, Σταυρίδης, Μπέρτζος, Κωνσταντίνου Ε., Κωνσταντίνου Β.,  Ευθυμίου (60΄ Μητσέλος), Φούντζουλας, Μπίκας, Γώγος (46΄Γκόλιας), Πέντσας (80΄Λάμπρου).
Απόλλων Λάρισας (Γκόλιας): Κουτογλίδης, Καμπέρης, Κοντοές, Τασιούλης (92΄ Γαρυφαλλόπουλος), Μαρκολίνο, Λουκάο, Ράμος Λούκα (82΄ Κοντοθανάσης), Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σκούπρα, Σουλιώτης (71′  Λίταινας).