Παλικαρίσιο διπλό με ανατροπή ο Εθνικός Φιλιππιάδας στην Βόνιτσα!

Σημαντική νίκη πήρε ο Εθνικός Φιλιππιάδας στην Βόνιτσα  επί του Αμβρακικού με 3-1 επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δυο συνεχόμενες ήττες.

Η ομάδα του Ανδριανού Παπαδήμα αν και αποδεκατισμένη (έλειπαν 5 βασικοί  ποδοσφαιριστές, ενώ στο 40΄ αποχώρησε και ο Λύτος τραυματίας) κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη στο 2ο ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες στην εστία των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 24΄ όταν ο Ζιώγκας με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μολώνη.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 49ο λεπτό με σουτ του Τσιάπη (1-1).

Στο 79΄ ο Νίκου κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Μήτσος ο οποίος έκανε το 1-2 για τον Εθνικό.

Ο Βασίλης Λάκκας στο 90΄ με απευθείας φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Διαιτητής: Αλεξανδρόπουλος

Βοηθοί: Φραγκούλης-Σφονδύλη

Αμβρακικός Βόνιτσας (Αποστόλης Γεωργαλής): Ντελής, Νίκου, Γεωργαλής, Ματσίνγκος, Ιωάννου, Μπούκουρας, Καλαντζής, Σκαμνέλος (63΄Μήτσουρας), Μπεκιάρης, Ζιώγκας, Κουτσογιώργος (82΄Νιάφας).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ανδριανός Παπαδήμας): Μολώνης, Λύτος (40΄ λ.τρ. Μυφταράι, 72΄ Κακάβας), Στούπας, Λάκκας, Δερβίλης, Δημητριάδης, Τσιάπη, Ξυλογιάννης, Μήτσος, Νίκου, Τσίρος.