Φιλική νίκη του Σουλίου Παραμυθιάς με 3-0 επί του ΑΟ Ανατολής στα Γιάννενα

Κέρδισε με 3-0 στα Γιάννενα το Σούλι Παραμυθιάς, σε φιλικό προετοιμασίας.

Ρεπορτάζ Μιχάλης Τσάγκας

Την ήττα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας γνώρισε ο Α.Ο. Ανατολής που ηττήθηκε εντός έδρας με 0-3. Η ομάδα του Ανέστη Ζώη είχε αρκετά καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση για ποδόσφαιρο. Από την άλλη το Σούλι (που έχει γίνει αποικία γιαννιωτών) απείλησε με δυο «στημένες» φάσεις όπου είχε ισάριθμα δοκάρια.

Στο 11΄ ο Παπαρούνας εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 24΄ η Ανατολή έχασε διπλή ευκαιρία όταν ο Σκανδάλης έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα Διασυνό να διώχνει και στην επαναφορά ο Τσουμάνης με κεφαλιά δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία αφού και πάλι ο γκολκίπερ του Σουλίου δήλωσε «πάρων» Στο 45΄ το Σούλι είχε και άλλο δοκάρι όταν ο Αναστασιάδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπαρούνας δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος το Σούλι πήρε χώρο και από νωρίς προηγήθηκε όταν ο Αναστασιάδης έκανε μακρινή μπαλιά και ο Ντόκος με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 55΄ ο Ντόκος έκανε ωραία μπαλιά στον νεοεισελθών Πλατιά και εκείνος με πλασέ έκανε το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τάτσης έκανε την παράλληλη στον Κωσταμένα και εκείνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στο 77΄ και 79΄ Καραμποίκης και Παπαδόπουλος έχασαν καλές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ.

Διαιτησία: Νέος (Κολιός, Σπυρογιώτης)

Ανατολή: Διαμάντης, Πάσχος, Γκούμας Κ., Τζίμας, Νούγιας, Εμβραϊζογλου, Τσουμάνης, Κλιτσινάρης, Μπίζιος, Βελτσίστας, Φώλινας Έπαιξαν και οι: Πολυχρόνης, Χριστακόπουλος, Νάσιος, Μαλάτος, Σκανδάλης, Τσεκούρας, Γκούμας Ι., Κολιούσης, Γιώτης

Σούλι Παραμυθιάς: Διασυνός, Μούτσιος, Γεωργούλας, Τάτσης, Παπαρούνας, Ντόκος, Μώκος, Αναστασιάδης, Γεωργάκης, Κύργιος, Διαμάντης Έπαιξαν και οι: Πλατιάς, Κωσταμένας, Καραμποϊκης, Ηλίας, Μιτσέλος, Βασιλάκηυς, Τσούνης, Βένος, Παπαδόπουλος, Κάγια, Γεωργίου