Ήττα (3-0) για τον Τηλυκράτη στα Χανιά (φωτογραφίες)

Tα Χανιά πραγματοποιώντας μια ακόμα καλή και μεστή εμφάνιση επικράτησαν του Τηλυκράτη Λευκάδας με 3-0 και συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Tα Χανιά έβγαλαν ένταση, ήταν και πάλι δημιουργικά στην επίθεση και από το ξεκίνημα άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα των νεοφώτιστων στην κατηγορία.

Το 1-0 έγινε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γιώργο Μάναλη, ενώ στο 7ο λεπτό του β’ μέρους ο Λεμονής έθεσε γερές βάσεις την νίκη.

Το 3-0 διαμόρφωσε με απ’ ευθείας φάουλ ο Νίκολιτς που πανηγύρισε το πρώτο του γκολ.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Ταουσιάνη να δώσει ανάσες στους ποδοσφαιριστές του και να χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά τους Χόρχε Ντίας και  Σαλιμό Σιλά.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

5’ Γκολ για τα Χανιά! Ο Μανουσάκης γυρίζει από αριστερά στον Τσέλιο, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και καταλήγει στον Μανάκη ο οποίος με σουτ στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Παρδαλού (1-0)

12’ Κάθετη του Μανουσάκη δεν προλαβαίνει Μάναλης να τσιμπήσει την μπάλα

25΄Αδύναμο σουτ από τον Μιούλερ μπλοκάρει ο τερματοφύλακας

29′ Παράλληλη κίνηση Μανουσάκη στα όρια της μεγάλης περιοχής και δυνατό σουτ, μπλοκάρει ο Παρδάλος

35′ Νέο σουτ από τον Μανουσάκη έξω από την περιοχή φεύγει άουτ

36΄Πλασέ Μιούλερ από πλάγια θέση, άουτ43’ Δυνατό και ευθύβολο σουτ του Μάναλη η μπάλα μόλις άουτ

45’ Σέντρα Σερβιλάκη από τα αριστερά, ο Μανουσάκης βάζει την προβολή, αλλά διώχνει ο Παρδαλός και οι αμυντικοί

51′ Σουτ Λεμονή η μπάλα κοντράρει, δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας

52’ Γκολ για τα Χανιά! Σουτ Τσέλιου, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και διώχνει ο Παρδαλός, αλλά ο Λεμονής παίρνει το ριμπάουντ και με διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα στον ουρανό των διχτύων για το 2-0.

56′ Σέντρα Νίκολιτς από δεξιά, ο Ανδρέου στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο αυτογκόλ

63’ Ζυγισμένο σουτ του Τσέλιο λίγο άουτ

65’ Καλό σουτ του Ζαμπού η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

79′ Γκολ για τα Χανιά! Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς από τα αριστερά, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει στη γωνία της εστίας των φιλοξενούμενων

Διαιτητής: Γιάννης Στεργιώτης (Αθηνών)

Α’ Bοηθός:Αλέξανδρος Ισσά (Αθηνών)

Β’ Bοηθός: Δήμητρα Tσαγανού (Δυτικής Αττικής)

4ος Διαιτητής: Ραφαήλ Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Σέχου, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (70’ Σιλά), Τσορνομάζ, Τσέλιος (64’ Ντίας), Λεμονής, Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μιούλερ (46’ Κόλα), Μάναλης (57’ Βουό)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Παρδαλός, Γιαννιώτης, Ανδρέου, Κωστόπουλος, Τόσκα (72’ Ρίβας), Ζδράβος, Μπούμπας (81′ Γκουντρουμπής), Τεγούσης, Νιφορόπουλος (57’ Μπελεβώνης), Κόκκορης (72’ Περιστέρης), Ζαμπού (81′ Σπανουδάκης)

πηγή: primesport.gr