Αγριά- ΑΕ Καναλακίου 67-71: Απέδρασαν στην παράταση οι φιλοξενούμενοι!

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης στροφής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, η ΑΕ Καναλακίου κατάφερε να περάσει από την Αγριά επικρατώντας με 71-67 στην παράταση της ομώνυμης ομάδας, και την προσπέρασε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα -κάνοντας ένα δυναμικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία με την 2η φετινή της νίκη απέναντι στο σημερινό (16/3) της αντίπαλο!

Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους όμως -μετά το πέρας της πρώτης περιόδου, όπου βρέθηκαν πίσω με 4 πόντους (17-21)- να έχουν έστω και ένα ισχνό προβάδισμα τόσο στο φινάλε του ημιχρόνου (37-34) όσο και στο αντίστοιχο της 3ης περιόδου (48-46), με το πρόσφατο φορμάρισμά τους (3-1 στα τελευταία 4 ματς) αλλά και το γεγονός πως έπαιζαν στο «σπίτι» τους να τους δίνει ένα μικρό πλεονέκτημα σε σχέση με τον αντίπαλό τους.

Ωστόσο, η 4η περίοδος -όπου το εν γένει σκληρό και άστοχο παιχνίδι επέτρεψε μόλις 26 κοινούς πόντους από τους δύο αντιπάλους- δεν ανέδειξε νικητή, με την παράταση να καραδοκεί ως το ιδανικό φινάλε ενός τόσο σημαντικού ματς!

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ της τάξης του 11-7 κατάφεραν να πετύχουν ένα τεράστιο διπλό, το οποίο έσπασε ταυτόχρονα και ένα αρνητικό σερί 5 ηττών στα 6 τελευταία τους ματς!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-34, 48-46, 60-60
Η παράταση: 67-71

Α’ Γύρος/ 4η αγωνιστική: Καναλάκι (1-3 ρεκόρ τότε)- Αγριά (2-2 ρεκόρ τότε) 74-67