Ανώτερος ο Νέος Αμφίλοχος αλλά αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Νίκη Βόλου

Στον ημιτελικό σταμάτησε το ταξίδι του Νέου Αμφίλοχου στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος καθώς αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι από τη Νίκη Βόλου με 8-7.
Η ομάδα της Αμφιλοχίας ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στο 1ο λεπτό της παράτασης (91′) ο Νέος Αμφίλοχος προηγήθηκε με γκολ του Νάκου και δύο λεπτά αργότερα (93′) η Νίκη Βόλου ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κραγιόπουλο.
Η παράταση έληξε με 1-1 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στη διαδικασία των πέναλτι εκεί που η Νίκη Βόλου πήρε την πρόκριση στον τελικό με 8-7.
Το φίλμ του αγώνα:

18′ Σουτ του Αναστασίου μέσα από την περιοχή και δεξιά αποκρούει δύσκολα ο Μανιάτης
19′ Πλασέ Αναστασίου από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε άουτ
29′ Μακρινό σουτ του Χριστογιάννη ο Τζήμας αποκρούει η μπάλα φτάνει στον Κούση που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ
49′ Σουτ Μαλή από πλεονεκτική θέση η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και απομακρύνθηκε
51′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μέτσε κεφαλιά Κραγιόπουλου άουτ
54′ Σουτ Τόσκα έξω από την περιοχή αποκρούει ο Τζήμας
58′ Απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούνη αποκρούει ο Τζήμας
59′ Κεφαλιά Χριστογιάννη αποκρούει ο Τζήμας
63′ Σουτ του Βέργου έξω από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι του Μανιάτη
66′ Ο Τζάθας έφυγε στην αντεπίθεση αλλά άνοιξε πολύ τη μπάλα χάνοντας σημαντική ευκαιρία
74′ Απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάκου η μπάλα πέρασε άουτ
76′ Απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ από το Μέτσε η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μανιάτη και άουτ
87′ Ο Κούσης κόβεται από τον Κραγιόπουλο λίγο πριν κάνει το πλασέ απέναντι από τον Τζήμα  και χάνεται μεγάλη ευκαιρία για το Νέο Αμφίλοχο
91′ Γκοοολ 0-1 Ο  Τσούνης βρήκε το Νάκο και αυτός με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στο Νέο Αμφίλοχο
93′ Γκοοολ 1-1 Ο Μέτσε εκτέλεσε φάουλ ο Καρτσαμπάς  πήρε την κεφαλιά ο Μανιάτης απέκρουσε η μπάλα πήγε με ύψος στον Κραγιόπουλο που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τη Νίκη Βόλου
7-8 Βουρδάκης

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Ζιώγας, Λάιος (85′ Κοντοές), Καρτσαμπάς, Βέργος,Τζάθας, Μέτσε, Ιορδανίδης (109′ Αλ. Καρτσαμπάς), Αναστασίου, Ντινιωτάκης (90′ Βουρδάκης), Κραγιόπουλος
Νέος Αμφίλοχος: Μανιάτης, Κωστακιώτης, Χριστογιάννης, Κοκώνης, Μαλής, Ζωτάι (113′ Δράκος), Τσούνης, Καλοκαίρης (70′ Ρεπετσάς), Τόσκα, Νάκος, Κούσης

πηγή: olatagoal.gr

Φωτό: Ηλίας Νακόπουλος