ΓΣ Ελευθερούπολης – Δόξα Λευκάδας 90-76

Ντούμπλαρε τις νίκες του στην φετινή Elite League ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης, επικρατώντας με 90-76 της Δόξας Λευκάδας στο Κλειστό της Γεωργιανής. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν δυσκολίες μόνο στην πρώτη περίοδο, ωστόσο, στη συνέχεια, ανέβασαν ταχύτητα και, με μια εκπληκτική τρίτη περίοδο, μετέτρεψαν το τελευταίο δεκάλεπτο σε παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Καλύτερο το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν περισσότερες επιθετικές λύσεις τόσο μέσα στην ρακέτα (εκμεταλλευόμενοι το ύψος του Βουλγαρόπουλου) όσο και από την περιφέρεια με εκφραστή τον Ντόναλντσον. Από την άλλη πλευρά, ο ΓΣΕ δεν βρήκε ρυθμό και ήταν αρκετά άστοχος πίσω από τα 6,75μ. (3/10, τα περισσότερα αμαρκάριστα), πετώντας στα… σκουπίδια τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε στην πρώτη περίοδο, η οποία εν τέλει ολοκληρώθηκε με το σκορ 18-24.

Με το εύστοχο δίποντο του Μαστόρου οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (25-26, 13΄), ωστόσο με σερί 0-5 η Δόξα Λευκάδας «έσπασε» το αντίπαλο μομέντουμ (25-31, 15΄). Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου αύξησε την πίεση στην άμυνά της δεχόμενη μόλις δύο εύστοχα σουτ εντός πεδιάς ως το ημίχρονο. Μπορεί ο Γκαθράιτ να μην έπιασε τα γνωστά του στάνταρ (με αποκορύφωμα ένα χαμένο κάρφωμα που  στον αιφνιδιασμό), όμως ο ΓΣΕ βρήκε άλλους πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα και, με τα τρίποντα των Ναούμη, Άλεν και Τσέλλου, κατάφερε όχι μόνο να προσπεράσει στο σκορ -μετά από πολύ ώρα- αλλά και να «χτίσει» μικρή διαφορά ασφαλείας (42-36, 19΄). Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +7 (45-38), μετά και το εύστοχο τρίποντο του Καμπουρίδη, 6΄΄ πριν την λήξη.

Με το λέιπ απ του Άλεν διαμορφώθηκε η πρώτη διψήφια διαφορά υπέρ του ΓΣΕ (50-40, 21΄). Ωστόσο, η ομάδα της Λευκάδας κρατήθηκε κοντά στο σκορ, έβγαλε αντίδραση (εκμεταλλευόμενη και ένα ολιγόλεπτο «νεκρό» διάστημα των αντιπάλων) και με επιμέρους 0-6, έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους (58-55, 26΄). Βέβαια, δεν υπήρξε συνέχεια στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων…  Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν -ανάμεσά τους και ο Γκαθράιτ-, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +15 (72-57, σκορ τρίτης περιόδου).

Το προβάδισμα του ΓΣΕ συνέχισε να αυξάνεται και στο τέταρτο δεκάλεπτο (79-60, 35΄), με τον Ντίνο Καλαμπάκο να μην έχει αρκετές διαθέσιμες λύσεις (η Δόξα Λευκάδας «κατέβηκε» με εννιά παίκτες, ενώ έχασε και τον Γοργόνη από τα πρώτα λεπτά, λόγω τραυματισμού). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ρίξουν την διαφορά στους 14 πόντους για το τελικό 90-76.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κώστας Καμπουρίδης με 16 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντόναλντσον με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 45-38, 72-57, 90-76

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 14(2), Μπόζης, Γκαθράιτ 14, Στυλίδης, Ναούμης 9(3), Καμπουρίδης 16(4), Ιατρίδης 11(1), Λογοθέτης, Μαστόρος 7(1), Κουρτίδης 10(2), Οκεκουόγεν, Τσέλλος 9(3)

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 17(2), Ερμείδης 7, Κοντούδης, Γοργόνης 2, Σκουλίδας 9(1), Ευσταθιάδης 9, Βουλγαρόπουλος 12, Τζόρτζεβιτς 14(1), Παπαδάκης 6(2)

πηγή: kavala-portal.gr