Δόξα Λευκάδας| Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο τον Παπάγου 83-72

Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Δόξα Λευκάδας επικράτησε σε ένα κατάμεστο κλειστό, του Παπάγου με 83-72, με κορυφαίο τον Γοργόνη που σημείωσε 21 πόντους και τον Ντόλαλσον και Ερμείδη να τον ακολουθούν με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι ξεκίνησαν καλά και ήταν μπροστά στο σκορ την 1η περίοδο, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Το παιχνίδι ήταν στα ίσια στο ημίχρονο και στην επανάληψη και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν απόλυτη κυρίαρχη στο παιχνίδι μπροστά στο κοινό του, που δήλωσε παρών ακόμη ένα Σάββατο και πήρε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνων.

Μάλιστα, η Δόξα έχασε για μεγάλο διάστημα στον αγώνα τον Βουλγαρόπουλο, που γύρισε προς το τέλος, με τον Σαχπατζίδη να αναλαμβάνει ρόλο και για τον έτερο “πύργο” της Λευκάδας. Επίσης, ο Καλαμπάκος, είχε εξ΄ αρχής με μικρό ροτέισον, καθώς λείπει ο Τζόρτζεβιτς με τον Ευσταθιάδη και οι υπόλοιποι έπρεπε να υπερβάλουν εαυτούς σε ακόμη ένα παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-41, 61-59, 83-72.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 17 (1), Ερμείδης 16 (1), Κοντούδης, Γοργόνης 21 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 6, Βουλγαρόπουλος 7, Παπαδάκης 8.

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 10 (2), Καρακώστας 10 (2), Κυριλής 6 (1), Σταματίου 2, Τουλιάτος, Κόης 7 (1), Ματσάγγος 10 (2), Τζουγκαράκης 8, Σανδραμάνης 10 (2), Γάργαλης 9 (1).

πηγή: lefkadasportnews.gr