Δόξα Λευκάδας: Μια “ανάσα” από την Elite League

Συγκλονιστικό ματς με νικητή την Δόξα! Ακόμα και αν έχασε διαφορά ακόμα και 17 πόντων, η Δόξα Λευκάδας έκαμψε την αντίσταση του Βίκου στα Ιωάννινα με 80-77 στην παράταση, έκανε το 3-2 στη μεταξύ τους σειρά και έκλεισε ραντεβού με την Γέφυρα για μια θέση στην Elite League.

Η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παρκέ, και για την ακρίβεια ήταν σε φοβερή κατάσταση καθ’ όλη τη διάρκειά του, δεν ήταν άλλη από την Δόξα, η οποία μπήκε με φόρα στο ντέρμπι και γρήγορα γρήγορα πήρε στα χέρια της τα ηνία της αναμέτρησης (2-8 στο 4′, 9-19 στο 8′, 11-26 στο 10′)!

Μάλιστα, ακόμα και αν το +17 του 12′ (11-28) έδειχνε πως θα μπορούσε να είναι ένα πυροτέχνημα όταν οι οικοδεσπότες πρόλαβαν να μειώσουν με ένα 5-0 σερί σε 16-28, αλλά η αλήθεια είναι πως η Λευκάδα δεν είχε καμία όρεξη να τους αφήσει επί της ουσίας να ξαναμπούν στην εξίσωση του ματς. Και έτσι πολύ σύντομα επανέφερε την απόστασή της άνω των 15 πόντων (25-41 στο 18′) και λίγο αργότερα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 32-43.

Όλα άλλαξαν όμως στο δεύτερο μέρος όταν, ακόμα και αν βρέθηκε με ένα μικρό αντίπαλο ξέσπασμα προς το τέλος της 3ης περιόδου (44-52 στο 27′), ο Βίκος πήρε τα πάνω του και με τη δύναμη της έδρας να παίζει τον δικό της ρόλο μείωσε ακόμα και σε 49-53 με τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι ανόδου! Λίγο αργότερα μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα ισοφάριζαν και σε 53-53 με οκτώ λεπτά για το φινάλε ενός σπουδαίου παιχνιδιού.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με τον Τζόλο να ντύνεται ήρωας στα τελευταία δευτερόλεπτα και με ένα μεγάλο τρίποντο με 2” στο ρολόι να χαρίζει μια επική πρόκριση. Ο Μαυρογιάννης όμως, κέρδισε φάουλ για 3 βολές στην τελευταία επίθεση και με 1/3 έστειλε το ματς στην παράταση με το 69-69. Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως, η Δόξα ήταν επτάψυχη και σφράγισε τη μεγάλη νίκη – πρόκριση στους Τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 32-43, 49-53, 69-69

Η παράταση: 77-80