Δύο νίκες για την ομάδα πανκορασιδων Κ16 του ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΥ Γ Σ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Με δύο νίκες συνέχισε την αήττητη πορεία της η ομάδα πανκορασιδων του ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΥ το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Το Σάββατο στην έδρα μας σε ένα εύκολο απόγευμα νίκησε την ομάδα του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ ΓΦΣ με σκορ 3-0 (25-9, 25-9, 25-21).

Στον αγώνα αυτό δόθηκε η δυνατότητα στο προπονητή της ομάδας Αντύπα Σπύρο να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες της ομάδας.

Τη Κυριακή σε ένα δραματικό αγώνα με πολλές διακυμάνσεις νίκησε εκτός έδρας την ΦΙΛΙΑ ΑΡΤΑΣ με σκορ 1-3 (25-21, 12-25, 23-25, 25-27) κατακτώντας και μαθηματικά τη πρώτη θέση στο δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας μπήκε μουδιασμενα στο πρώτο σετ και παρόλο που ήταν κοντά στο σκορ απρόσεκτα λάθη έφεραν την απώλεια του.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα αντέδρασε δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα και το κέρδισε με άνεση.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ έγιναν μεγάλες μάχες

Η Φιλία στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 23-20 αλλά με επική ανατροπή η ομάδα μας το κατέκτησε με 23-25.

Το ίδιο μοτίβο και στο τέταρτο και τελευταίο σετ με την ομάδα μας να προηγείται 23-24 να επιστρέφει η γηπεδούχος ομάδα και να προηγείται με 25-24 αλλά και πάλι τα κορίτσια του ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΥ με καταπληκτικές επιθέσεις κατάφεραν να κερδίσουν το σετ και τον αγώνα με 25-27 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς της αποστολής αλλά καί των πολλών φιλάθλων που συνόδευαν την ομάδα.

Φ.Γ.Σ Πρέβεζας (Αντύπας Σπύρος): Χριστίνα Νούση, Μαρία – Άννα Σωτηρίου, Δήμητρα Νικολάου, Χριστοφίλη Λάζαρη, Αντωνίνα Γεωργάκου, Ηλέκτρα Κιάφα, Δήμητρα Χριστάκη, Διονυσία Σάφη, Εριφύλη Σωτηρίου, Συρμαλένια Κοντομίχη, Βασιλική Μπότα, Κατερίνα Παπαδοπούλου.