Δύο στα δύο και κορυφή για τη Νικόπολη Πρέβεζας

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε των Διόσκουρων Κοζάνης στο ΔΑΚ Πρέβεζας με σκορ 66-61, στο πλαίσιο του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας (2η αγωνιστική) του πρωταθλήματος μπάσκετ και βρίσκεται πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (“συγκατοικεί” με τον ΓΣ Ελίμειας). Οι παίκτες του Κώστα Παπίρη έκαναν το 2 στα 2, έδειξαν πως ήρθαν στην κατηγορία για να μείνουν και από ‘κει και πέρα ό,τι καλύτερο προκύψει.

IMG 8522

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δυνατές άμυνες και «σετ» παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν προσπάθησαν να «ανοίξουν» το ρυθμό του ματς. Ο Μπάλλας «έτρωγε αρκετό ξύλο» από τα «σκληρά κορμιά» της Κοζάνης, χάνοντας επαφή με το καλάθι, τα σουτ τριών πόντων δεν έμπαιναν και οι 5 πόντοι του Αργυρού κράτησαν το σκορ στο 9-8 στα 5’27’’ πριν το τέλος της περιόδου. Στον αντίποδα οι Διόσκουροι με τον Μαυρίδη να κάνει ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο επιθετικά (10 πόντους από τους 16 που πέτυχε συνολικά) και καλές άμυνες, έφτασαν το σκορ στο 9-17 και το 10-19, 2’23’’ πριν τη λήξη. Ο Τσιτσώνης με ένα τρίποντο έκανε το 13-19 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 13-21.

IMG 8539

Η Νικόπολη έδειξε για πρώτη φορά τα «δόντια» της στο β’ δεκάλεπτο. Ο Τσιτσώνης με ένα σουτ τριών πόντων «έγραψε» το 16-21, η εμπειρία του Κιτσαντά «μίλησε» (πέντε συνεχόμενους πόντους) και το ματς ήρθε στα ίσια (21-21) 8 λεπτά πριν τη λήξη. Η άμυνα «έσφιξε» για τα καλά, ο Μακρόπουλος «δάγκωσε» τον Μαυρίδη κάτω από το καλάθι και οι Διόσκουροι έμειναν χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το ημίχρονο «έκλεισε» στο 30-28 με τον Μπάλλα να παίρνει μπρος στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους απέναντι στην εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των παικτών του Παπίρη.

IMG 8560

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νικόπολη πάτησε «γκάζι». Γκολ-φάουλ ο Μπάλλας και 35-28, 3ποντο ο Αργυρός για το 38-30 (6’14’’ πριν τη λήξη της περιόδου) και με εξαιρετικό χουκ του Μπάλλα οι γηπεδούχοι έφτασαν το σκορ στο 40-30 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ρυθμό και ο Αργυρός με 3ποντο έκανε το 44-35, στα 3’41’’ πριν το τέλος. Με μπροστάρηδες σε εκείνο το σημείο τους Παπαμιχαήλ και Βαγενά η Νικόπολη φαινόταν να διαμορφώνει ένα «μαξιλαράκι» εννιά πόντων, αλλά το εύστοχο τρίποντο του Γκουτζιομήτρου με το σφύριγμα της λήξης του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 49-43.

IMG 8617

Στην τελευταίο περίοδο λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω-κάτω στο ματς μέσα σε 2,5 λεπτά. Ενώ το ξεκίνημα του δεκαλέπτου ήταν ιδανικό (τάπα-high light του Μακρόπουλου στον Γκουτζιομήτρο και επιθετικά σωστές επιλογές από τον Μπάλλα, που έφτασαν το σκορ στο 54-43 στα 5’50’’ πριν το τέλος) για τη Νικόπολη η πίεση των φιλοξενούμενων για συνολικά 7 επιθέσεις (4 κλεψίματα) έφερε ισοπαλία στα 3’16’’ πριν την κόρνα της λήξης (55-55) με την Κοζάνη να κάνει ένα σερί 12-1 με συνεχόμενους πόντους των Μαυρίδη, Σκορδάρη και Σισμάνη.

IMG 8533

Ο Παπίρης κάλεσε τάιμ-άουτ και «επιστράτευσε» ένα σχήμα με τρεις ψηλούς (Βαγενά, Μπάλλα, Μακρόπουλο). Μία βολή και ένα καλάθι του Βαγενά, δύο βολές του Μακρόπουλου και ένα καλάθι του Μπάλλα έκαναν το 62-55 με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απάντηση σε αυτό το σημείο του αγώνα. Τα σουτ τριών πόντων των Γκουτζιομήτρου, Ντόβα απλώς «φόβισαν» τους παίκτες της Νικόπολης (μείωσαν σε 62-58 και 64-61, 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος), με τον Ντίνο Τσιτσώνη να πετυχαίνει 2/2 βολές και να διαμορφώνει το τελικό 66-61, δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς.

Συγκλονιστική η παρουσία του Μακρόπουλου στην άμυνα, μαζεύοντας όλα τα “σκουπίδια” σε άμυνα και επίθεση, Μπάλλας, Αργυρός και Τσιτσώνης σήκωσαν το επιθετικό βάρος, ενώ πολύτιμες λύσεις σε κρίσιμα σημεία έδωσαν οι Βαγενάς και Κιτσαντάς.

IMG 8584

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 30-28, 49-43, 66-61

Διαιτητές: Καμήτσος –Γεράνιος

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Αργυρός 16, Παπαδημητρίου, Κιτσαντάς 5, Τσιτσώνης 10, Κωνής, Πολίτης, Παπαμιχαήλ 2, Βαγενάς 7, Μενιουδάκης, Μακρόπουλος 9, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 17.

Διόσκουροι Κοζάνης (Χωνόπουλος): Γκοβεδάρος, Σισμάνης 4, Σκορδάρης 5, Ντόβας 13, Γκουτζιομήτρος 14, Μαυρίδης 16, Ζολώτας, Γκλιάνας, Μανακίτσας, Μπαλτζής, Καρανώτας Τ. 2, Καρανώτας Σ. 7.