Ηρακλής – Νίκη Λευκάδας 73-70: Καθοριστική Κάρεϊ και στο 4-1 ο «Γηραιός»

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ηρακλής, με τις νεοφώτιστες να επικρατούν στο θρίλερ της αγωνιστικής της Νίκης Λευκάδας με 73-70, ανεβαίνοντας στο 4-1. Στο 1-3 έπεσαν οι νησιώτισσες.

Παρά το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι (17-24), ο Ηρακλής πήρε τα ηνία του ματς στα χέρια του από την δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα εντυπωσιακό 24-13, έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (41-37). Ο Γηραιός προηγήθηκε με 70-65 στο 37’, η Νίκη απάντησε με ένα 5-0, ισοφαρίζοντας σε 70-70 στο 39’, με τον Ηρακλή να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε, παρά την προσπάθεια της Νίκης στα τελευταία λεπτά (70-70 στο 39’).

Η Ντιν με 1/2 βολές στα 23’’ πέτυχε το 71-70, με την Κάρεϊ, όμως, να παίρνει δύο επιθετικά ριμπάουντ και με καλάθι στα 3’’ για το 73-70… κλείδωσε την σπουδαία νίκη της ομάδας της.

Ντιν, με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ, Κάρεϊ, με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ και Τσερτς με 18 πόντους, ήταν οι κορυφαίες για τον Ηρακλή, ενώ από πλευράς Νίκης, η Ροντρίγκεθ είχε 24 πόντους και η Μάνις 22 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Γερακίνης-Ντούρας-Πράττος

Δεκάλεπτα: 17-24, 41-37, 57-52, 73-70

Ηρακλής (Νίκου): Κάραλη 7(1), Γιαννούδη 3(1),  Παπαροϊδάμη , Γεροστεργίου 3(1), Ντιν 22(2) , Τσερτς  18, Κάρεϊ 20(2).

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 12 , Ζιάκα2 , Πολίτη 4, Γασπαράτου 3, Τσαβόνι 3(1), Παπαμαρκάκη , Ροντρίγκεζ 24(5), Μανίς 22(2).

πηγή: superbasket.gr