Η Ζάκυνθος πήρε τη νίκη, 2-0 τον Καραϊσκάκη

Η Ζάκυνθος επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης και διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες της για παραμονή στη Super League 2.

Mε φουλ επιθετικό σχήμα η ομάδα της Ζακύνθου. Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά. Στο 16′ ο Τσιμέλι προσπάθησε να βρει τον Σολ, αλλά τελευταία στιγμή έδιωξαν σε κόρνερ οι φιλοξενούμενοι. Ένα λεπτό μετά η γηπεδούχος ομάδα είχε μία άστοχη κεφαλιά με τον Εσονό. Στο 25′ ο Καρέλας άγγιξε το 0-1 για τον Καραϊσκάκη που έπαιζε κυρίως αμυντικά και πίσω από τη μεσαία γραμμή, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του ΑΠΣ!

Με τεράστια ευκαιρία για τον Καραΐσκάκη ξεκίνησε το β’ μέρος. Ο Ναζίμ βρήκε καταπληκτικά τον Ντοναλντόνι με όμορφη κάθετη πάσα, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά αλλά ο Μέντεζ σωτήρια με τα ακροδάχτυλα έσωσε την ομάδα του, με την μπάλα να βρίσκει μάλιστα και στο δεξί κάθετο δοκάρι του και στην συνέχεια να απομακρύνεται από τους αμυντικούς. Το γκολ τελικά ήρθε στο 53′ για τους γηπεδούχους. Ο Σολ βρέθηκε στην περιοχή, έκανε μια καταπληκτική σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι, με τον Εντουάρντο να βρίσκεται αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του! Άμεσα ήρθε και το 2-0. Καταπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Νικολακόπουλου στην καρδιά της άμυνας του Καραΐσκάκη, εκεί πετάχτηκε ο Τσιμέλι και με πανέμορφη κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 64′. Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο στο 66′ για ακόμα ένα γκολ. ο Ρουκουά απέφυγε τον Μερτύρη, έσπασε την μπάλα στον Εντουάρντο, ο τελευταίος πλάσαρε με τον Λαζάρεφς να διώχνει ενστικτωδώς, η μπάλα έφτασε ξανά στον Ρουκούα ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σωστά ως οφσάιντ από την κύρια ΑΘανασοπούλου! Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα λεπτά με την Ζάκυνθο να ελέγχει τον ρυθμό και να κρατά το σκορ ως το τέλος.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Χαλίντ Κάραμα- Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης (87′ Ντάσης), Ζε Εσόνο, Κιτόκο (51′ Ρουκουά), Κοναγκάγια (46′ Εντουάρντο), Κάμερον Σολ (72′ Λάμπογλου), Τσιμέλι

Καραϊσκάκης Άρτας (Κώστας Φραντζέσκος): Λαζάρεφς, Πριόνας, Ναζίμ, Νταλακούρας (60′ Μίλιτς), Φαν Ίπερεν (39′ λ.τρ. Μερτύρης (71′ Κρισμάρεβιτς), Πέδρο, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Βαφειάδης 60′ Δερμιτζάκης), Κορέλας (71′ Κοντοπούλης), Ντοναλντόνι

πηγή: liganews.gr