Με Πέντσα ο Θεσπρωτός 1-0 την ΑΕ Λευκίμμης (video)

Με ιδανικό τρόπο μπήκε το 2018 για τον Θεσπρωτό, αφού μια… ρουκέτα του Χρήστου Πέντσα στο 79′ , έβαλε φωτιά στο κατάμεστο Στάδιο Ηγουμενίτσας, χαρίζοντας στον Θεσπρωτό το πιο σημαντικό τρίποντό του στη φετινή σεζόν.Οι κιτρινόμαυροι έκαναν μεγάλο βήμα παραμονής, που είναι κι αντικειμενικός τους στόχος, αφού σε συνδυασμό με την ισοπαλία – “δώρο” του Αστέρα στον Παραπόταμο, απομακρύνθηκαν στο +5  από Δόξα Κρανούλας και ΑΕΠ Καραγιαννίων και βρίσκονται στην 4η θέση της κατάταξης.Ο Θεσπρωτός ήταν καλύτερος από την αντίπαλό στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, κερδίζοντας τις προσωπικές μονομαχίες σε κάθε γωνία του γηπέδου, ενώ  οι παίκτες του είχαν κλασικές ευκαιρίες και για περισσότερα του ενός γκολ.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και απείλησαν με πολλές εκτελέσεις κόρνερ και χτυπήματα φάουλ την εστία της ΑΕΛ. Σε ένα από αυτά, στο 2′,  ο Καρβούνης μετά από φάουλ του Μπίκα, με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κορμπά. Κατσέλης και Γώγος είχαν επίσης ευκαιρίες στη συνέχεια, καθώς βρέθηκαν σε θέση βολής, όμως οι προσπάθείες τους ήταν άστοχες.Η Λευκίμμη κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο τελευταίο διάστημα του α΄ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου, όμως ο Θεσπρωτός κράτησε το καλύτερό του διάστημα για το τελευταίο 20λεπτο.Στο 70′  το πλατανόφυλλο έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Πέντσας νικήθηκε στο τετ-α-τετ που είχε με τον Κορμπά.Νέα φάση για τον Θεσπρωτό στο 71΄, αλλά  η εξαιρετική κεφαλιά του Πάνου στο πρώτο δοκάρι, δεν βρήκε στόχο.Η ατυχία δεν τρίτωσε για το Θεσπρωτό, καθώς στο 79΄ ο Πέντσας με ξερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ξετίναξε τα δίχτυα της ΑΕ Λευκίμμης για το νικητήριο γκολ του Θεσπρωτού. Οι κερκυραίοι δεν είχαν χρόνο να αντιδράσουν και πέρα από ένα επικίνδυνο σουτ, που εξουδετέρωσε ο Παππάς, στο 85΄, έφυγαν ηττημένοι από την Ηγουμενίτσα.
Εκπληκτική ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα επικράτησε στο Στάδιο, το οποίο έζησε στιγμές από το παρελθόν, αν και δεν έλειψαν οι μεμονωμένες στιγμές έντασης. Οι Θεσπρωτοί φίλαθλοι που κατέκλυσαν το γήπεδο, “έσπρωξαν” με τις φωνές και τις παροτρύνσεις τους την ομάδα τους προς τη νίκη και στο τέλος αποζημιώθηκαν από το τελικό αποτέλεσμα, αλλά και μια πλούσια εμφάνιση του “πλατανόφυλλου”.Από την άλλοι οι περίπου 150-200 φίλαθλοι των φιλοξενούμενων που ταξίδεψαν από την Λευκίμμη έκαναν αισθητή την παρουσία τους , δίνοντας ιδιαίτερο χρώμα στην αναμέτρηση και δεν έπαψαν λεπτό να στηρίζουν την ομάδα τους.
Θεσπρωτός: Παππάς, Σταυρίδης, Κωνσταντίνου Βαγγ. Πάνος, Καρβούνης, Κωνσταντίνου Βασ. (93΄Μπλέτσας), Ευθυμίου, Γώγος (46΄ Φούντζουλας), Πέντσας, Μπίκας, Κατσέλης Γ.Α. (63 Τσακανίκας)
ΑΕ Λευκίμμης: Κορμπάς, Βούλγαρης, Φωτιάς (84΄Κομνηνάκης), Βασιλάκης (89΄ Λεπενιώτης), Αναστασιάδης, Ηλίας, Μυρίλλας, Γαστεράτος), Τσεβανέδης, Στέρεφ, Ρογγότης.

Δείτε το βίντεο με το γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού από την κάμερα του theball.gr:

πηγή: theball.gr