Νίκη Λευκάδας – Γαλατάσαραϊ 64-69: Ήττα στο νήμα και αποκλεισμός

Η Νίκη Λευκάδας πάλεψε απέναντι στην Γαλατάσαραϊ, αλλά ηττήθηκε στα σημεία με 69-64, καθώς οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος της κι έχασε τις λίγες ελπίδες που είχε για να προκριθεί στην β’ φάση του EuroCup Γυναικών.

Η Νίκη Λευκάδας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Γαλατάσαραϊ ,η οποία πέρασε με 69-64 από την Ελλάδα και η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα αποκλείστηκε και μαθηματικά από την β’ φάση του EuroCup.

Η Νίκη Λευκάδας, η οποία στην 4η “στροφή” της α’ φάσης της διοργάνωσης άγγιξε την πρώτη της νίκη, πλέον υποχώρησε στο 0-4 και οι όποιες ελπίδες είχε για να συνεχίσει στα playoffs, εξαφανίστηκαν.

Η Τζέιντ Γουόκερ (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Πελαγία Παπαμιχαήλ (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτερες παίκτριες των γηπεδούχων, ενώ η γνώριμή μας από την θητεία της στον Ολυμπιακό, Βικτόρια Μακόλι (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν η κορυφαία της Γαλατάσαραϊ.

Η Νίκη Λευκάδας από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε πως ήταν αποφασισμένη να κυνηγήσει όλες τις πιθανότητές της, καθώς στα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 11-6. Η τουρκική ομάδα απάντησε μειώνοντας σε 20-18 στο 10′, αλλά δεν η ανταπάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε. Η Γουόκερ (2π.) και η Ε. Τσινέκε (3π.) έγραψαν το 25-18 στο 13′ και παρότι η Γαλατάσαραϊ ισοφάρισε σε 28-28 στο 16΄, η Νίκη Λευκάδας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 40-31 τρέχοντας σερί 9-0 στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Η Γαλατασαράι, όμως, στην τρίτη περίοδο βελτίωσε την άμυνά της κι έχοντας για “όπλο” και την εμπειρία της “μάζεψε” γρήγορα την διαφορά. Οι φιλοξενούμενες μάλιστα έκαναν επιμέρους σκορ 14-25 κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (54-55).  Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και όλα κρίθηκαν στο τέλος, καθώς οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο ισόπαλες (61-61). Η Αμπρένα έδωσε το προβάδισμα στην Γαλατά, αλλά η Νάιτ ευστόχησε σε τρίποντο για το 64-63 (38′). Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και η Τοπούζ στο 38:45 ευστόχησε σε τρίποντο για το 64-66. Η Άλμπεν έκλεψε την μπάλα και η Τζέφερσον με 1/2 βολές έγραψε το 64-67 στο 39:10. Οι φιλοξενούμενες πήραν το ριμπάουντ, αλλά η καλή άμυνα των γηπεδούχων τις ανάγκασε να υποπέσουν σε παράβαση 24 δευτερολέπτων. Η Νάιτ 18 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη αστόχησε σε τρίποντο κι εν συνεχεία η Μακόλι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (64-69) με 2/2 βολές.

Δεκάλεπτα: 20-18, 40-31, 54-55, 64-69

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Γουόκερ 18 (12 ριμπάουντ), Νάιτ 12 (2), Παπαμιχαήλ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ). Κ. Τσινέκε, Ε. Τσινέκε 14 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 λάθη), Μπαλτά 6 (2), Κοντογεώργου 2, Σύρρα 2.

Γαλατασαραϊ (Γκιουβέν): Αμντί 8 (1), Άλμπεν 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζέφερσον 19 (1), Μακόλι 19 (12 ριμπάουντ), Τοπούζ 7 (1), Ατάς 7 (2), Γκουτσλού, Ονάρ.

πηγή: sport24.gr