Νίκη Λευκάδας-Ολυμπιακός 60-75

Ήττα εντός προγράμματος για την Νίκη Λευκάδας, η οποία έχασε από τον Ολυμπιακό με σκορ 60-75 το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΔΑΚ Λευκάδας.

Οι «Λευκαδίτισσες» ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικές απέναντι στον νταμπλούχο Ελλάδας ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ ήταν ισόπαλο στα μέσα της β΄ περιόδου (27-27) με τον Ολυμπιακό όμως να παίρνει μια μικρή διαφορά στην ανάπαυλα (31-38).

Οι «ερυθρόλευκες» θέλησαν να καθαρίσουν το ματς με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, πάτησαν και γκάζι και βρέθηκαν στο +16 (36-52), όμως η Νίκη αντέδρασε και μείωσε στους 8 (47-55). Όμως προφανώς η ανωτερότητα του αντιπάλου δεν αμφισβητείται με αποτέλεσμα η ομάδα μας να ηττηθεί με σκορ 60-75, κάνοντας όμως μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση κόντρα σε μια ομάδα με πολλαπλάσιο προϋπολογισμό από αυτήν.

Για την ομάδα μας επιθετικά ξεχώρισε η Χέιλι Ντάναμ και η Πέιτον Γουάτιντ, ενώ για τον Ολυμπιακό η Εβίνα Μάλτση.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-38, 47-59, 60-75

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Zαβιτσάνος):  Τελίδου 4, Τσινέκε, Γουάτιντ 16 (1), Αρώνη, Τσαμπούρη, Ντάναμ 25 (1), Όστρια 9 (1), Τσέρου 6 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας-Παντελάκης): Μάζιτς 7, Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 7 (1), Χατζηνικολάου 7, Μάλτση 23 (4), Κοσμά 2, Σωτηρίου, Καλτσίδου 8 (1), Αντερσον 11, Μακόλι 7