Ο Παναθηναϊκός στον τελικό, 3-0 τον Α.Ο. Θήρας

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του θα έχει ο Παναθηναϊκός το βράδυ του Σαββάτου, καθώς νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο Τ9 στην Άρτα με 3-0 σετ τον Α.Ο. Θήρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών (11/3, 21.30 ΕΡΤ-3).
Αυτός είναι ο 10ος τελικός για το τριφύλλι που μετρά έξι κούπες και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του (θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, 21:15, ΕΡΤ3).
Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κυριάρχησε πλήρως πάνω στο φιλέ όντας καλύτερη σε επίθεση (48% υπ.-33% άριστες) και μπλοκ (10-1) φτάνοντας δίκαια στη νίκη.
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πολύ γρήγορα πήρε μια διαφορά (4-7) με τον ΑΟΘ να μειώνει σε 6-7, αλλά το 8-9 έγινε 8-12 και οι πράσινες έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση διαχειρίστηκαν το σκορ φτάνοντας στο 18-24. Σε εκείνο το σημείο η Λάνγκεγκερ με δύο άσους στην Ανάε διαμόρφωσε το 21-24 για να κλείσει το σετ με δικό της χαμένο σερβίς.
Στο δεύτερο σετ η Σαντορίνη μπήκε καλύτερα, έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 10-9 για να δεχθεί εκεί επιμέρους σκορ 2-6 για το 12-15 και να αντέξει  μέχρι το 15-16. Εκεί με συνεχόμενα λάθη του ΑΟΘ ο ΠΑΟ ξέφυγε 15-20 και λίγο αργότερα το 18-21 έγινε 18-25 με τα σερβίς της Παπαφωτίου.
Με το υπέρ του 2-0 ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ όπου με τα σερβίς των Γκρότους, Μέντιτς κατάφερε να προηγηθεί με 1-10 και να τελειώσει εκεί το ματς, καθώς ο ΑΟΘ δεν μπόρεσε ποτέ να μειώσει τη διαφορά.
Διαιτητές: Δανιηλίδου, Γεωργάκη, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Τρίκκα, Πασπαλά.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 1-8, 6-16, 8-21, 9-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 09-25) σε 70′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Μπόζιτς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 5 (3/10 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. – 40% άριστες), Μερκάδο 9 (9/23 επ.), Κέτσμαν 5 (5/23 επ., 87% υπ. – 73% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (2/6 επ.) / Μπελιά (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Κασαμπάση (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Ζιώγα 2 (2/11 επ.), Καλαποδά 1 (1/1 επ.), Τσοχατζή 1 (1/1 επ.), Φάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανάε 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ, 58% υπ. – 25% άριστες), Γκρότους 7 (4/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 11% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 4 (3/7 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. – 29% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιος, Μεταξά.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Ποτέ δεν είναι εύκολο. Είναι ένα νοκ άουτ ματς και το κύπελλο έχει πάντα εκπλήξεις. Ήμασταν διαβασμένοι και αποδώσαμε καλά. Έχει κάποια καλά στοιχεία σαν ομάδα η Θήρα. Μπορέσαμε να ανταποκριθούμε, κάναμε αρκετά μπλοκ. Πάντα είναι 50-50 η πιθανότητα κατάκτησης. Χάσαμε και από τους δύο φέτος (σ.σ. εννοεί ΑΕΚ και ΠΑΟΚ που αγωνίζονται στον άλλον ημιτελικό), θέλουμε να κερδίσουμε στον τελικό. Όταν κρίνεται ένας τίτλος είναι κάτι εξτρά. Όποιος βρεθεί στην μέρα εκείνη τη στιγμή μπορεί να κατακτήσει το κύπελλο».

Το λίμπερο του Παναθηναϊκού Πένυ Ρόγκα δήλωσε:
 «Είναι χαμόγελο προσδοκίας και χαράς. Ανυπομονώ να παίξω αυτό το F4. Ήρθα απο ένα χειρουργείο ρουτίνας, ειχα άγχος για το αν μπορώ να βοηθήσω. Νομιζω τα πηγα καλα. Ημασταν συγκεντρωμένες. Ακολουθήσαμε τις οδηγίες του προπονητή. Ολα τα στοιχεία εχουν τη σημασία τους στο ματς. Όταν εχουμε καλή υποδοχή έχουμε και ηρεμία. Το τρίπτυχο σερβίς-μπλοκ-άμυνα μας πάει καλά αυτο το καιρό. Όλα χρειάζονται. Νομιζω δεν παιζει ρολο που ηττηθήκαμε στη σεζόν από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός δεν φοβάται κανεναν, σέβεται όλες τις ομάδες. Από την πρώτη έως την τελευταία. Κάθε ήττα είναι μεγάλο μάθημα, μαθαίνουμε απο αυτές. Εχουμε γυρίσει σελίδα, εχει δρόμο ακόμα και θα δούμε ποιον θα αντιμετωπίσουμε αύριο».

Ο προπονητής του Α.Ο. Θήρας Βλάντιμιρ Βάσοβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, έδειξαν την ποιότητά τους. Θέλαμε την πρόκριση. Κάναμε πολλά λάθη. Ειλικρινά δεν είναι αυτό που περίμενα από την ομάδα. Αλλά καταλαβαίνω πως στα λάθη προσπαθείς να κάνεις κάτι αλλά δεν βγαίνει. Ο Παναθηναϊκός είχε καλή υποδοχή. Είναι πολύ έμπειρες παίκτριες, εχουν μια απο τις καλύτερες ομάδες και ήταν δύσκολο. εν σκέφτομαι τις άλλες ομάδες. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έχουν ποιότητα και περιμένουμε ένα καλό ματς».