Πάτησε γκάζι η Νίκη, 0-3 τον Θεσπρωτό

Μακρινή ανάμνηση φαίνεται πλέον η βαριά ήττα στη Φιλιππούπολη καθώς οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου, έβγαλαν εγωϊσμό και μέταλλο πρωταθλητών, σημειώνοντας τρεις νίκες στη σειρά. Μετά την νίκη ανατροπή στη Νεοκαισάρεια, ακολούθησε η νίκη ανατροπή με τον Ρήγα, για να συμπληρώσει το παζλ το εντυπωσιακό πέρασμα από την Ηγουμενίτσα με το εμφατικό 0-3. Η Νίκη παίζοντας έξυπνα, αιφνιδίασε με τον Κορέτα στο 12’, κράτησε εύκολα το «μηδέν» στην άμυνα, χτύπησε σαν κόμπρα στο 52’ με τον Πετράκο κι έριξε στο καναβάτσο τον Θεσπρωτό στο 79’ με τον Μέτσε.

Οι κυανόλευκοι με ψυχολογία στα ύψη υποδέχεται τον Αστέρα Πετριτή για να διευρύνει το σερί των νικών και όπου βγάλει. Άλλωστε τα αποτελέσματα των πρωτοπόρων της αφήνουν περιθώρια να ονειρεύεται.

Το ματς

Αιφνιδίασε με Κορέτα

Η Νίκη, όπως συνηθίζει, μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού γηπέδου της Ηγουμενίτσας και αφού προειδοποίησε με τον Παρασκευαΐδη στο 8’, προηγήθηκε με τον Κορέτα στο 12’. Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε φάουλ, ο Κορέτα πήρε την κεφαλιά γράφοντας το 0-1 για τη Νίκη. Οι γηπεδούχοι στην προσπάθειά τους να ανταποδώσουν είχαν να αντιμετωπίσουν την καλή ανασταλτική λειτουργία του συγκροτήματος του Στέφανου Ξηροφώτου, που σχετικά εύκολα κράτησε μακριά τους κινδύνους από την εστία του Τζήμα.

Το φιλμ του 1ου μέρους:

8’ Προβολή του Παρασκευαΐδη σε κόρνερ της Νίκης, απέκρουσε ενστικτωδώς ο Κωνσταντάκος

12’ 0-1 Γκολ ο Κορέτα. Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα στον Κορέτα ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κωνσταντάκου

20’ Λάθος του Κωνσταντάκου, προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί ο Νικλητσιώτης, διόρθωσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

23’ Σουτ του Ηλία από καλή θέση, άουτ η μπάλα

33’ Κίτρινη στον Δημολιό

36’ Σουτ του Σουκιά, άουτ η μπάλα

38’ Κάθετη πάσα του Μπίκα, βρήκε τον Ντόκο που έστρωσε στον Πέντσα, όμως έγκαιρα έδιωξαν οι αμυντικοί της Νίκης πριν πλασάρει από θέση βολής ο επιθετικός των γηπεδούχων

45’ Κίτρινη στον Πέντσα

45’+1’ Κίτρινη στον Κωνσταντάκο

Κλείδωσε με Πετράκο, σκότωσε με Μέτσε

Η Νίκη αφού άντεξε την πίεση των γηπεδούχων μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος στο 12’ με τον Κορέτα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1, διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα στην επανάληψη και χτυπώντας σαν κόμπρα στο 52’ και στο 79’ σκότωσε τον αντίπαλο. Συγκεκριμένα εφτά λεπτά μετά την έναρξη του 2ου μέρους, ο Νικλητσιώτης γέμισε με φάουλ και ο Πετράκος με πλασέ έκανε το 0-2, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Την χαριστική βολή την έδωσε ο Μέτσε στο 79’ με κοντινό σουτ μετά από ασίστ του Παπαδήμα. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έριξαν λευκή πετσέτα, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους «Βολιώτες» μία αγκαλιά.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

49’ Ο Πετράκος έβγαλε την πάσα στον Νικλητσιώτη, το σουτ του επιθετικού της Νίκης κόντραρε καταλήγοντας σε κόρνερ. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους

52’ 0-2 για τη Νίκη.Ο Νικλητσιώτης γέμισε με φάουλ στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Πετράκος με πλασέ έκανε το 0-2

66′ Κίτρινη στον Κόλα

69’ Σουτ του Νικλητσιώτη, μπλόκαρε ο Κωνσταντάκος

79′ 0-3 για τη Νίκη. Ο Παπαδήμας γύρισε την μπάλα με τον Μέτσε με σουτ να κάνει το 0-3

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Ηλίας (54’ Μέμος), Μυρσινιάς, Νόνης, Πάνος, Πέντσας, Βιτώρος, Γιάκος (64’ Μπλέτσας), Ντόκος (83′ Λαγός), Σουκιάς, Μπίκας

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαϊδης, Βέργος, Πετράκος, Νικλητσιώτης (88’ Παπαγεωργίου), Μέτσε, Κορέτα (83′ Γαρυφαλλόπουλος), Κόλα (85’ Αλεξανδρής)

πηγή: goalpost.gr