ΠΑΟΚ – Διομήδης 29-22

Έτσι, οι αήττητοι ΠΑΟΚ και ΙΕΚ Ξυνή θα κληθούν να λύσουν τις διαφορές στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής, στην Αθήνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Διομήδης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αφού πολύ γρήγορα (10’) πήρε διαφορά πέντε τερμάτων (1-6), ενώ συνέχισε να έχει το προβάδισμα (3-8 στο 16’, 6-10 στο 23’), έχοντας κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κοτανίδη, τον πλέι μέικερ Ιούλιο Αργυρού και τον Νίκο Πασσιά.

Ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μείωσε τη διαφορά αρχικά σε 7-10 και στην συνέχεια στο γκολ (10-11) με τέρμα του Κοκκώνη. Οι «Λύκοι» κράτησαν ωστόσο την πρωτοπορία στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με +2 (10-12).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου Ο ΠΑΟΚ με διαρκή αντεπίθεση και παρότι είχε δύο παίκτες λιγότερους, λόγω δίλεπτων αποβολών ισοφάρισε 13-13 στο 35’. Ο Διομήδης πέρασε ξανά μπροστά (13-14), αλλά από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος.

Με τον Κοκκώνη σε μεγάλα κέφια, τον Λοίζο να βγάζει μεγάλα σουτ και τον Νικολαΐδη να σκοράρει συνεχόμενα τέρματα, η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη «έτρεξε» ένα μεγάλο σερί 7-0, φτάνοντας στο 20-14 στο 45’.

Η ομάδα του Άργους προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 21-17 και 24-21 στο 56’, αλλά τα δύο τέρματα του Βεσελίνοβιτς (26-21) και η δίλεπτη αποβολή του Σαμαρά, «καθάρισαν» το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

ΠΑΟΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 29-22
Τα πεντάλεπτα
: 1-2, 1-5, 3-7, 5-8, 7-10, 10-12 (ημχ.), 13-13, 15-14, 20-14, 21-17, 24-20, 29-22

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 4, Τσίλης, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 5, Κοκκώνης 3, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 3, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 1, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 9.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης, Γιόσμου, Κρεμαστιώτης 3, Αργυρού Ι. 3, Αργυρού Χ. 1, Σαμαράς 1, Μισαηλίδης 1, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 3, Παπαντωνόπουλος, Δάσκαλος 1, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 1, Πασσιάς 8.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 36:23 Γιόσμου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 8-5, πέναλτι: 2/3-1/1.

Πηγή: gazzetta.gr