ΠΑΟΚ – Νίκη Λευκάδας 95-51 (photos)

Δυνατή εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ που στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 95-51.

Οι «ασπρόμαυρες» από το ξεκίνημα του αγώνα επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και επικράτησαν άνετα της ομάδας από τη Λευκάδα. Πέντε παίκτριες του Δικεφάλου ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπήκε «φουριόζος» στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας ένα σερί 10-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος στο σκορ με 26-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος είχε πολύ καλά ποσοστά από τα 6.75μ. με 60% ευστοχία, κάτι που του έδωσε αέρα στο σκορ, με προβάδισμα 53-24. Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με πολύ καλή άμυνα, κράτησε τη διαφορά υπέρ του, ανεβάζοντας τη στο + 35 (79-36). Ο Βασίλης Μασλαρινός έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε πιο νεαρές αθλήτριες, με τη νίκη να έχει κριθεί, και ο Δικέφαλος σημείωσε την τρίτη του στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 3 Απριλίου (15:00) απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας, στην Αθήνα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

ΠΑΟΚ-Νίκη Λευκάδας 95-51
Διαιτητές: Δημάδης-Μελανίδης-Ντόγκας
Δεκάλεπτα: 26-13, 53-24, 79-36, 95-51
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 10(2), Μάγιο 21(2), Κιλαζίδου, Συρρα, Στεφανάκη 3(1), Τόλη 5(1), Λέξα 9(1), Καρλάφτη 21(6), Κεσίδου, Τσαβόνι 10(1), Μάντεν 16.
Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Ριντ 10, Τυπάλδου, Μπεσόλο 8(1), Σπηλιώτη 4, Πολυμένη 8(1), Μαγκλάρα 1, Γκριν 14, Κερασαβίτη 6, Αρώνη.

πηγή: sdna.gr