Ρέθυμνο-Δόξα Λευκάδας 80-86 (photos)

Την προηγούμενη εβδομάδα, η Δόξα έχασε στη Λευκάδα από τα Τρίκαλα. Και πως αντέδρασε; Πήγε στο Ρέθυμνο για να αντιμετωπίσει μια ομάδα που είχε ρεκόρ 5-0 στην έδρα της και τη νίκησε (88-80) με τον Γιάννη Ψαθά να κάνει το παιχνίδι της ζωής και της καριέρας του. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου πήρε ένα αποτέλεσμα που στο τέλος της σεζόν μπορεί να κρίνει πολλά, την ώρα που οι Κρητικοί θα προβληματιστούν για την εμφάνισή τους περισσότερο και λιγότερο για το αρνητικό αποτέλεσμα.

1597441

Ο MVP

Δείτε λοιπόν τι έκανε ο Γιάννης Ψαθάς. Στα 8 πρώτα παιχνίδια του με τη Δόξα είχε βάλει 15 πόντους. Στο Ρέθυμνο το κοντέρ του έγραψε 27 με 10/10 δίποντα (!), 2/3 τρίποντα και 1/1 βολή, μαζί με 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Έκανε θραύση στο κοντό σχήμα του Μαρκόπουλου και δίκαια θα πρέπει να αναδειχθεί πολυτιμότερος παίκτης της 13ης αγωνιστικής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η τριάδα των Χάρις – Ρόμπινσον – Ψαθά πέτυχε 62 πόντους για την Δόξα, που παρατάχθηκε με δέκα παίκτες! Ο Χάρης Γιαννόπουλος σκόραρε 3 πόντους με 1/2 τρίποντα σε 21 λεπτά. Την ίδια ώρα, ο Γκάρι Τάλτον τελείωνε τον αγώνα με 2/12 σουτ και “πλήγωνε” την ομάδα του που δεν είχε άλλον παίκτη στη θέση του πλέι μέικερ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο χαμηλό σχήμα της Δόξας Λευκάδας που έκανε θραύση, αλλά και στην τρομερή αστοχία συγκεκριμένων παικτών του Ρεθύμνου. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη έκανε ένα σερί 10-0 για να περάσει μπροστά με 73-68, αλλά εκεί δεν διαχειρίστηκε σωστά το momentum και τελικά ηττήθηκε από έναν αντίπαλο που έβγαλε περισσότερο πείσμα και θέληση για τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Ψαθά και τον Χάρις να είναι… μια ομάδα μόνοι τους στο ξεκίνημα του αγώνα, η Δόξα έβαλε δύσκολα από νωρίς στο Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί δεν έβρισκαν σκορ από την περιφέρεια κι αν δεν ήταν ο Κράβιτς σε τόσο σπουδαίο απόγευμα (12π. στην πρώτη περίοδο έβαλε ο Σέρβος), δεν θα είχαν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ψαθάς συνέχισε να κάνει σπουδαία δουλειά και στη δεύτερη, με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να μη μπορούν να ξεφύγουν και το 42-40 του ημιχρόνου να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος.

Η Δόξα είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε και στα μέσα της τρίτης περιόδου πήρε και προβάδισμα πέντε πόντων (51-56), με τον Ψαθά να είναι ασταμάτητος. Η ομάδα της Λευκάδας ήταν εξαιρετική, έμεινε πιστή στο πλάνο του προπονητή της και το Ρέθυμνο δεν είχε απαντήσεις. Ο Γιαννόπουλος και ο Τάλτον ήταν σε κακό απόγευμα, ο Άρνολντ δεν έδωσε πολλά ερχόμενος από τον πάγκο και ο Ψαθάς έγραψε το 63-68 στο 33′. Το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα, έτρεξε ένα σερί 10-0 για να κάνει το 73-68, αλλά Ψαθάς και Ρόμπινσον έβαλαν από ένα τρίποντο για το 80-81, με τον Αμερικανό να ευστοχεί και σε συμπληρωματική βολή για το 80-82 ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα ο Άρνολντ έκανε λάθος και ο Χάρις έγραψε το 80-84. Το παιχνίδι δεν μπορούσε πλέον να ανατραπεί. Η Δόξα πήρε τη νίκη και έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε φέτος το Ρέθυμνο στο “Μελίνα Μερκούρη”. Ταυτόχρονα, κάλυψε και την προ εβδομάδας εντός έδρας ήττα της από τα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-40, 57-61, 80-86

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Κωνσταντινίδης): Χριστοδούλου 13(3), Φιτζπάτρικ 17 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τάλτον 9 (2/12 σουτ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 3(1), Ραζής 2, Άρνολντ 12, Καμπερίδης 5(1), Έντουαρντς 1.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 4, Άμποτ 6, Ψαθάς 27 (10/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 20 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάρις 15(1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 1, Γεωργάκης 4, Ταπούτος, Τσαλδάρης 9(2).

πηγή: sport24.gr