Στο… ρελαντί η Νικόπολη νίκησε και τον Πρωτέα Γρεβενών

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε εντός έδρας του Πρωτέα Γρεβενών, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος) και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νικόπολη δε μπήκε… ζεστά στο παρκέ και δυσκολεύτηκε από την «κλειστή» άμυνα της ομάδας των Γρεβενών, που επέλεξε να παίξει και ζώνη κατά διαστήματα. Χαρακτηριστικό είναι πως οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν καλάθι έπειτα από 2,5 λεπτά στο ματς. Με τον Μπάλλα να δίνει λύσεις στη ρακέτα και το Νίκα να δίνει ενέργεια, το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 20-15.

IMG 9901

Ίδιος ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στα πρώτα 5 λεπτά μάλιστα η Νικόπολη δεν είχε πετύχει καλάθι και ο Πρωτέας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (20-20 και 22-22). Ο Παπίρης πήρε time-out, οι γηπεδούχοι με Βαγενά και Μπάλλα βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-26.

IMG 9884

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νικόπολη κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (52-39 στο τέλος της περιόδου), στο 4ο πάτησε γκάζι και έφτασε εύκολα στο τελικό 69-49, με τους Μπάλλα και Αργυρό να είναι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας.