Το πάλεψε η Δέσποινα

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κοίταξε στα μάτια την Ulrikke Eikeri, Νο. 229 στην παγκόσμια κατάταξη, αλλά “λύγισε” μετά από δυο πολύ κλειστά σετ και αποχαιρέτησε το τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Bastad στην προημιτελική φάση.

Η Παπαμιχαήλ έδωσε έναν πολύ δυνατό αγώνα με την Eikeri, αλλά μετά από 2 ώρες και 12 λεπτά, ηττήθηκε με 7-5, 7-5.

Στο 1ο σετ η 25χρονη Νορβηγίδα, Νο. 1 στο ταμπλό και Νο. 229 στον κόσμο, προηγήθηκε με 4-1 και με 5-2, η Δέσποινα όμως επέστρεψε σ’ αυτό, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Ακολούθησε νέο break για την Eikeri, που προηγήθηκε με 6-5 και σέρβιρε για την κατάκτηση του σετ στο 12ο game.

Η Παπαμιχαήλ ξεκίνησε καλύτερα στο 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 3-1. Και σ’ αυτό το σετ η Νορβηγίδα έφτασε κοντά στην κατάκτησή του από πιο νωρίς, καθώς πήρε τα 4 επόμενα games και απέκτησε προβάδισμα με 5-3. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια όμως ισοφάρισε ξανά σε 5-5, η Eikeri όμως κατέκτησε τα 2 επόμενα games και “κλείδωσε” τη νίκη της.

Στα ημιτελικά του Bastad Ladies των 25.000 δολαρίων, η Eikeri θα αντιμετωπίσει την Isabella Shinikova από τη Βουλγαρία.

πηγή: tennisnews.gr