Φοίβος – Φίλιππος 21-21

Η ομάδα των Συκεών με μία διαρκή αντεπίθεση στην εκπνοή του αγώνα σημείωσε τρία τέρματα, το τελευταίο μόλις 7 δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης.

Το παιχνίδι δεν θα το μνημονεύει κανείς για την ποιότητα του, όμως είναι άξιο λόγου το σασπένς και η απρόσμενη εξέλιξη.

Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος ξέφυγε με 4 γκολ (9-5 και 12-8 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίο τον Μπουκοβίνα οι Βεροιώτες πέρασαν μπροστά (12-13) με σερί 5-0 και στην συνέχεια ξέφυγαν με +2 (13-15) με επιμέρους σκορ 7-1!

Οι φιλοξενούμενοι φαινόταν να ελέγχουν το σκορ, προηγούμενοι 17-20 στο 55’ και 18-21 στο 58’, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και πήραν αυτό που άξιζαν.

Αρχικά μείωσαν σε 19-21, στην συνέχεια ο Κωστακίδης δέχθηκε δίλεπτο, ο Μπαλαμός μείωσε στο γκολ (20-21) και στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος πήρε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Τσαμεσίδη. Με δύο παίκτες λιγότερους η ομάδα των Συκεών, ισοφάρισε με τον Βότση στο 59:53 και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, που ήταν και πρώτος στο φετινό πρωτάθλημα.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-21
Τα πεντάλεπτα:
3-1, 3-1, 5-3, 5-5, 9-5, 12-8 (ημχ.), 12-11, 12-13, 13-15, 16-18, 17-20, 21-21
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Μπέτζιος, Πίτσιος 1, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 4, Πόποβιτς, Δεληζάνος 1, Μανωλούδης 2, Τσιντίδης, Ματσού 2, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Ράντος, Τσαμεσίδης 2, Ναουμίδης, Λιάπης 3.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 4, Μιχαηλίδης 2, Δομπρής 1, Ψωμιάδης, Κόντης, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 1, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 5, Ζούλφιτς 1. Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 58:56 Παπαδόπουλος (επικίνδυνο παιχνίδι- κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 0-3, πέναλτι: 2/2-1/2.

Πηγή: gazzetta.gr