Νέα νίκη για την ΑΕ Καραϊσκάκης, 2-0 την Πύδνα Κίτρους

Εμφανίστηκε σοβαρός, ήταν αποτελεσματικός και κατάφερε να πάρει την όγδοη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα ο Καραϊσκάκης επί της Πύδνας.

Ακόμη ένα «τρίποντο» για τους Αρτινούς, που αυτή τη φορά ξεπέρασαν το εμπόδιο της Πύδνας Κίτρους και παραμένουν μέσα στις υποψήφιες ομάδες για άνοδο. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν τις ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Έτσι, έφυγαν από την Ήπειρο χωρίς βαθμό κι έχασαν αρκετό έδαφος στη μάχη της πρώτης θέσης.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 16’. Ο Γυφτοκώστας σέντραρε, βρήκε τον Μπεκατώρο, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 29’, ο Χαρτσιάς βρήκε εξαιρετικά τον Μπεκατώρο, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπατόλικα, ο τελευταίος τον νίκησε και στη συνέχεια ο Ντατίδης, αφού πήρε το ριμπάουντ, έστειλε τη μπάλα άουτ. Λίγο αργότερα, έπειτα από λάθος των παικτών του Καραϊσκάκη στο κέντρο, ο Παπαδημητρίου επωφελήθηκε και βγήκε τετ-α-τετ με τον Ανδρούτσο, όμως ο τερματοφύλακας των Αρτινών έδιωξε σε κόρνερ, προβαίνοντας σε σπουδαία επέμβαση. Στο 44’ ήρθε το γκολ για τον Καραϊσκάκη. Ο Παπανίκου γύρισε στην περιοχή, ο Γυφτοκώστας έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο και η πρώτη φάση τους άνηκε. Στο 50’, ύστερα από κόρνερ του Πιαστόπουλου, ο Δήμας πήρε την κεφαλιά, όμως νικήθηκε από τον Ανδρούτσο. Έξι λεπτά αργότερα, ο Κυπαρίσσης βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 63’ η Πύδνα έγινε ξανά απειλητική με τον Κυπαρίσση. Ο ποδοσφαιριστής των Κιτριωτών ελευθερώθηκε, σούταρε, όμως το σουτ του κατέληξε στη συμβολή των δοκών. Στο 70’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος. Έπειτα από σουτ του Γυφτοκώστα, ο Παπατόλικας έδιωξε με γροθιές, ο Μπεκατώρος εκμεταλλεύτηκε την επαναφορά, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Στο 81’, η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη «κλέιδωσε» τη νίκη. Ο Λάμπρου πραγματοποίησε μια εξαιρετική σέντρα, με τον Χαρτσιά να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο «πλέκτο» για το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 44′ Γυφτοκώστας, 81′ Χαρτσιάς
Κόκκινη:

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Ντατίδης, Γυφτοκώστας  (84′ Κουσίδης), Μαζιώτης (72′ Ζυγκερίδης), Μπεκατώρος (81′ Γούλας)

Πύδνα Κίτρους (Γιώργος Χατζάρας): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Κόλα, Κωτσιόπουλος, Σαμουηλίδης, Κατσαρης (80′ Κωστίκος), Κυπαρίσσης Ν., Δήμας, Παπαδημητρίου (84′ Γούτσιος), Ιορδανίδης (46′ Πιαστόπουλος), Ντόσης

Διαιτητής: Ρίππης Μιχάλης (Πρεβέζης)

Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρεβέζης) – Τσόγκας (Πρεβέζης)

πηγή: liganews.gr