Μίλησε η έδρα (2-0)

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αιγινιακό, μετά την επικράτησή του επί του Καραϊσκάκη, για την 7η αγωνιστική.

Διαδοχικά «τρίποντα» μετρά πλέον στην έδρα της η ομάδα της Βόρειας Πιερίας που επιβλήθηκε με 2-0 των Αρτινών, με τα τέρματα των Δωματά (65’) και Γιαζιτζόγλου (πεν. 90+5’).

Οι παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη ήταν ανώτεροι και πανηγύρισαν μια δίκαιη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να μην πραγματοποιούν μια τόσο καλή εμφάνιση και να φεύγουν ηττημένοι από το «Γ. Παραλυκίδης».

Μάλιστα, στη φάση του πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, αποβλήθηκε ο Μέλκας, που ήταν ο κορυφαίος του Καραϊσκάκη.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Αιγινιακός, που έφτανε με μεγαλύτερη άνεση στα καρέ του Μέλκα. Παρόλα αυτά οι προσπάθειες του Σοφιάνη στο 3’ και 17’ πέρασαν είτε λίγο άουτ είτε σταμάτησαν στον γκολκίπερ του Καραϊσκάκη, που δήλωσε παρών στη δεύτερη φάση, κρατώντας το μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 27’ με τον Δημητριάδη, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ.

Οι παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή, χωρίς όμως οι επιθέσεις τους να έχουν την ευτυχή κατάληξη. Οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Παπαβασιλείου ήταν καλοί αμυντικά, ενώ όποτε χρειάστηκε, ο Μέλκας ήταν εκεί, προχωρώντας σε νέες επεμβάσεις. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Δίχως φάσεις ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο στη βόρεια Πιερία. Στην πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ο Αιγινιακός κατάφερε να προηγηθεί. Στο 65’, ο Δωματάς με ψιλοκρεμαστό τελείωμα νίκησε τον Μέλκα και έγραψε το 1-0, υπέρ των γηπεδούχων. Τα λεπτά κυλούσαν με τους φιλοξενούμενους να θέλουν και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης, προκειμένου να μην φύγουν με… άδεια τα χέρια από το «Γ. Παραλυκίδης».

Πάραυτα, οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Νικολαΐδη συνέχισαν να είναι απειλητικοί με τα σουτ του Ζούρκου στο 71’ και 74’ αντίστοιχα να φεύγουν άουτ. Τελικά αυτοί που πέτυχαν γκολ ήταν οι γηπεδούχοι, που στο 90+5′ ευστόχησαν σε πέναλτι με τον Γιαζιτζόγλου, παράβαση την οποία κέρδισε ο Γκατσολάρι. Μάλιστα, στην παράβαση υπέπεσε ο Μέλκας, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Σκόρερ: 65’ Δωματάς, 90+5’ (πεν.) Γιαζιτζόγλου
Κόκκινη: 90+3’ Μέλκας

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος (71’ Παπαδόπουλος), Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Γκατσολάρι, Τσολακίδης (85’ Προσκυνητόπουλος), Δωματάς (82’ Αντωνιάδης), Σοφιάνης, Πολύζος, Ζούρκος
ΠΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκα, Καραγιαννίδης, Θεολόγου (83’ Γούλας), Παπανίκου, Χούσος, Δημητριάδης (73’ Ευαγγέλου), Κόλλινς, Μακρής, Μακρίδης, Λουκίνας, Κυριάκης (46’ Γυφτοκώστας)

Διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Τίκας (Καρδίτσας), Παγούρας (Βοιωτίας)

πηγή: liganews.gr