Σούπερ ματς στους Κωστακιούς, 4-3 η Αμβρακία τον Αστέρα Ιτέας

Σε ένα χορταστικό ματς με 7 συνολικά τέρματα, η Αμβρακία Κωστακιών επικράτησε με σκορ 4-3 του Αστέρα Ιτέας. Μετά το 4-1 οι παίκτες του Δημήτρη Μπαλάφα χαλάρωσαν κάνοντας θρίλερ τα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα.

Για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου των μπαράζ ανόδου της Γ΄ Εθνικής, η Αμβρακία Κωστακιών φιλοξένησε τον Αστέρα Ιτέας.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπαλάφα προηγήθηκε στο 13′ με σουτ του Τάσσου, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 2ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 30΄ σέντρα του Τοπούζι από τα αριστερά Βαρέλης και Thano συγκρούστηκαν στον αέρα, και ο διαιτητής Φωτιάδης έδειξε το σημείο του πέναλτι.  Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τοπούζι ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 32΄ η Αμβρακία Κωστακιών προηγήθηκε εκ νέου στο ματς όταν ο Τάσσος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλεξανδρή. Στο 37΄ πάσα του Τάσσου στον Σιδηρόπουλο και ο τελευταίος με πλασέ από κοντά έκανε το 3-1, και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το πρώτο 45λεπτο. Στο 48 ο λεπτό ο Νταλάκας με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αλεξανδρή. Ο Βάσος στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αλεξανδρή και έδωσε “αέρα” τριών τερμάτων στην Αμβρακία στο 75ο λεπτό και πάνω που όλοι πίστεψαν ότι όλα είχαν κριθεί, ο Αστέρας Ιτέας είχε αντίθετη άποψη.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μπαλάφα χαλάρωσαν… επικίνδυνα και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Ο Τοπούζι με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Παπαρούνη στο 77΄ και ο Χαρδαλούπας με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσαν σε απόσταση βολής για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας θρίλερ τα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα. Μέχρι εκεί όμως, με την Αμβρακία Κωστακιών να παίρνει τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Βοηθοί: Καραλής (Ηπείρου)-Στεφούλης (Γρεβενών)

Αμβρακία Κωστακιών (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος, Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας (89′ Παπανίκου), Παππάς (83′ Αβραμίδης), Σιδηρόπουλος (77′ Μανοδήμος), Νταλάκας, Μπεζεβέγκης

Αστέρας Ιτέας (Κώστας Λίβας): Αλεξανδρής, Βάσος, Αρίβας (63′ Παπαγεωργίου), Κοντογιώργος (70′ Μαυροφρύδης), Olldashi (40′ Δαμιανός), Allollari, Τοπούζι, Κουρελής, Χαρδαλούπας, Καρδαράς, Thano