Άνετα ο Τηλυκράτης την Ένωση Πρέβεζας

Άνετη επικράτηση του Τηλυκράτη στο “Πλάτωνας Γρηγόρης” απέναντι στην Ένωση Πρέβεζας, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 4 γκολ στο πρώτο μέρος τελειώνοντας από νωρίς το ματς, για να κλείσει το σκορ με ένα ακόμα γκολ για το τελικό 5-0 στην επανάληψη. Μία νίκη που μετά την ισοπαλία του Πανλευκάδιου φέρνει τον Τηλυκράτη ακόμα πιο κοντά στην επίτευξη των στόχων του, καθώς βρίσκεται στο +4, μια διαφορά που αν συνεχιστεί μέχρι το τέλος βγάζει πρωταθλητή χωρίς την ανάγκη διεξαγωγής αγώνων μπαράζ.

Ο Τηλυκράτης που μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά, πήρε το κέντρο και άρχισε να βγαίνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Περιστέρη να βγαίνει από αριστερά και να βγάζει παράλληλα προς τα μέσα, ο Γεωργάκης από πολύ κοντά έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 9′ ο Καταγής Γ. θα εκτελέσει φάουλ από αριστερά κοντά στο κέντρο, η μπάλα θα φτάσει στην περιοχή, εκεί που ο Ιασωνίδης, πιο ψηλά απ’ όλους θα πιάσει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Στο 14′ ο Καταγής Σ. θα διεισδύσει από αριστερά, θα σπάσει τη μπάλα προς τα μέσα όμως η μπάλα θα βρει σε χέρι αμυντικό, με τον διαιτητή τη συνάντησης να δέιχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Ιασωνίδης θα εκτελέσει εύστοχα για το 2-0.

Στον ίδιο ρυθμό ο Τηλυκράτης, με κατοχή και διαρκή πίεση θα φτάσει στο τρίτο γκολ στο 25′ με τον Ιασωνίδη να γεμίζει, τον Περιστέρη να βρίσκεται στην πλάτη, να κατεβάζει όμορφα και να πλασάρει τον Λιόντο για το 3-0. Μεγάλη ευκαιρία στη συνέχεια για Τηλυκράτη, με τον Ορφανό να σουτάρει, τον Λιόντο να αποκρούει και τον Γεωργάκη στην επαναφορά να πλασάρει λίγο άουτ.

Στο 32′ ο Τηλυκράτης θα κάνει καρέ τα τέρματά του με σουτ του Ορφανού εντός περιοχής, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να μην μπορεί να αντιδράσει. Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μερους.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, καθώς ο βαρύς αγωνιστικός χώρος εγκυμονούσε κινδύνους και όποιος τραυματισμός θα στοίχιζε πολύ περισσότερο από κάποιο μεγάλο σκορ. Αυτό δεν εμπόδισε τον Περιστέρη να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση και 5ο για τη ομάδα του.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος   Βοηθοί: