Εύκολο απόγευμα για την ΑΕ Πρέβεζας κόντρα στον Απόλλωνα Ν. Λευκάδας

Ζωντανός για ένα ημίχρονο έμεινε ο Απόλλωνας ΝΛ στην αναμέτρηση με την Ένωση καθώς η ανάπαυλα τον βρήκε να προηγείται με 2-1. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κώστα Αμάραντου χόρεψαν κυριολεκτικά στον αγωνιστικό χώρο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και σκοράροντας 5 ακόμα τέρματα.

Χορός των γκολ στο γήπεδο του Αγίου Πέτρου και όπως λέει η παροιμία, η καλή μέρα  φαίνεται απ’ το πρωί. Μόλις στο 5ο λεπτό η Ένωση άνοιξε το σκορ με το Δαρδαμάνη, ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό Ζέρη και Κώστα, και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

Η Ένωση έδειξε από νωρίς τα θετικά της στοιχεία, έδειξε την τάση για καλό ποδόσφαιρο, είχε την κατοχή και προσπάθησε με όμορφες κινήσεις και έχοντας τον έλεγχο του κέντρου να βγαίνει στην πλάτη των αμυντικών του Απόλλωνα. Το κατάφερε μια φορά ακόμα μετά την επίτευξη του τέρματος, αλλά  ο Σολδάτος αντέδρασε σωτήρια και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Οι γηπεδούχοι παρ’ όλα , αυτά έδειξαν το κουράγιο να ανταποδώσουν και απείλησαν με ένα μακρινό σουτ του Μπελεγρίνου λίγο μετά το γκολ. Λίγο μετά και με μια μια ισορροπία στο χώρο του κέντρου, ο Απόλλωνας προσπάθησε να βγει μπροστά και στην πρώτη αξιόλογη φάση του στην αντίπαλη περιοχή κατάφερε να φέρει το παιγνίδι στα ίσα. Στο 11ο λεπτό από σέντρα του Γεωργάκη ο Φέτσης βρέθηκε στην περιοχή και παίρνοντας την κεφαλιά ανάμεσα από αμυντικό και τερματοφύλακα έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια, με τον Απόλλωνα να πηγαίνει το παιγνίδι στη δύναμη, και να πιέζει στενά σε όλες τις γραμμές, η Ένωση έδειξε λίγο εγκλωβισμένη. Στο 3ο’ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 2-1 με κοντινό σουτ του Δρακονταειδή. Μέχρι το ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε χάσει άλλη μια ευκαιρία με κεφαλιά του Φέτση έπειτα από σέντρα του Μπελεγρίνου να καταλήγει ψηλά άουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με τον Δαρδαμάνη κοντά στην ισοφάριση στο 44′, αλλά ο επιθετικός της Ένωσης καθυστέρησε να πλασάρει με αποτέλεσμα να κοπεί από τους αντιπάλους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ξεκίνησε το πρώτο. Με γκολ. Στο 48′, ο Κώστας που βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή, πήρε όμορφα τη μπάλα με το στήθος, την έφερε μπροστά αποφεύγοντας ταχύτατα τους αμυντικούς και μπαίνοντας στην περιοχή σούταρε κάνοντας το 2-2.

Από εκείνο το σημείο και πέρα η Ένωση που έδειξε να φορτσάρει, ήταν η μοναδική ομάδα μέσα στο γήπεδο, με τους παίκτες του Καράμπαλη να μη μπορούν σε καμιά περίπτωση να ακολουθήσουν, τόσο σε ταχύτητα όσο και σε ρυθμό. Με το κέντρο κερδισμένο, οι Ενωσίτες κινούνταν εύκολα στο χώρο και με την κατάλληλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρέθηκαν σε θέση βολής πάνω από πέντε φορές στο δεύτερο μέρος.

Στο 60′ ο Ζέρης θα βρεθεί στην περιοχή, θα πλασάρει τον Σολδάτο, ο οποίος θα βρει τη μπάλα αλλά δεν μπορέσει να κόψει την πορεία της προς το τέρμα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της Πρέβεζας και τον αέρα για να συνεχίσει.

Λίγο μετά, στο 65′ ο Κώστας θα βρεθεί λίγο έξω από την περιοχή, θα δοκιμάσει ένα σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και μέσα για το 2-4.

Συνεχίζοντας τον επιθετικό μονόλογο η Ένωση θα φτάσει το 2-5 στο 72′ όταν ο Ζέρης  από αριστερά θα αποφύγει δυο παίκτες, θα συγκλίνει και μπαίνοντας μες την περιοχή θα σουτάρει, στέλνοντας τη μπάλα στο “Γ” του Σολδάτου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής ξανά στο 76′ όταν μια κεφαλιά του Βακουφτσή πέρασε λίγο άουτ. Στο 77′ η προσπάθεια του Μπελεγρίνου θα βρει στο δοκάρι και τον επίλογο στην αναμέτρηση θα βάλει ο Κουτρουμπής στο 81′ με κοντινό πλασέ μέσα απο την περιοχή.

Απόλλων ΝΛ (Χρήστος Καράμπαλης): Σολδατος, Δρακονταειδής, Φέτσης, Μπελεγρίνος(81’Προκόπης), Γεωργάκης, Βακουφτσής, Χότζα (46΄ Φατούρος), Βαθής, Κατωπόδης, Καλδάνης (85′ Μπραντζουκάκης), Αντύπας.

ΑΕ Πρέβεζας (Κώστας Αμάραντος): Λιόντος, Σκαμνέλος(80’Τσούτσης), Ζήσης, Δαρδαμάνης , Σκαμνέλος, Κουτρούμπας, Πανταζής, Κώστας(81’Μπαρκούζος), Ζέρης, Νικάκης(74′ Λάιος), Νταλιάρδας.