Νίκη για Απόλλωνα Λάρισας, 2-0 την Αμβρακία Κωστακιών

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-0 πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (25/9) η ομάδα του Απόλλωνα Λάρισας με αντίπαλο την Αμβρακία Κωστακιών στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη έφτασε στην νίκη χάρις σε τέρματα των Διβανέ και Αγρόδημου στην επανάληψη, ύστερα από ένα πρώτο ημίχρονο που σπαταλήθηκε από τους γηπεδούχους και ολοκληρώθηκε 0-0.

Ο Απόλλων Λάρισας σπατάλησε όπως είπαμε το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, στο οποίο είχε βέβαια την υπεροχή, αλλά όχι την ουσία που είναι το γκολ, ήταν γενικά καλύτερος της ηπειρώτικης ομάδας η οποία παρατάχθηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα της Βαρέλη που ήταν ο μόνος που κρατούσε την Αμβρακία όρθια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και τα κατάφεραν με το 2-0 που τους κρατάει στις πρώτες θέσεις, μετά και το “2” της περασμένης αγωνιστικής στην Φιλιππιάδα και βεβαίως ένα πολύ σημαντικό, για την συνέχεια, τρίποντο.

Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά στο 29′ με την κεφαλιά του Σαχινίδη που έφυγε λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα από σέντρα του Σουλίδη ο Σαχινίδης έπιασε την κεφαλιά με τον Βαρέλη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σάββας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 40′ μακρινό σουτ του Ιορδανίδη ο πορτιέρε της ομάδας της Άρτας απέκρουσε ασταθώς, ο Σαχινίδης στην επαναφορά σούταρε για να αποκρούσει εκ νέου ο αντίπαλος τερματοφύλακας, που δήλωσε παρών και στο 44′ στο μακρινό σουτ του Ιβανίδη το οποίο έδιωξε με τις γροθιές.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αποφασισμένα και στο 49′ είχαν δοκάρι με την σέντρα-σουτ του Τάσου Κυριάκου, ενώ στο 55′ ο Παπαρούνης έδιωξε πάνω στην γραμμή σουτ του Σαχινίδη.

Τελικώς το γκολ ήρθε στο 60′ όταν από σέντρα του Καμπλιώνη ο Διβανές με προβολή άνοιξε το σκορ διώχνοντας ουσιαστικά το άγχος από την ομάδα, ενώ η χρυσή αλλαγή του προπονητή του Απόλλωνα Σάκη Θεοδοσιάδη ο Αγρόδημος καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 79′ όταν από σέντρα του Ιβανίδη με κεφαλιά πρόλαβε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στην έξοδο και πέτυχε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη για την ομάδα της Φιλιππούπολης απέναντι στον σύλλογο της Άρτας που ταξίδεψε αυθημερόν στην θεσσαλική πρωτεύουσα.

Διαιτησία: Τεβεκέλης (Φραγιός, Ανδρέου).

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Ιβανίδης, Διβανές, Σουλίδης (77′ Αγρόδημος), Κυριάκος (86′ Γεωργίου), Καμπλιώνης (64′ Καμπέρης), Σαχινίδης.

Αμβρακία Κωστακιών (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσιος, Βασίλας, Λύτος (80′ Παπανίκου), Παπαρούνης, Πέτσας, Παππάς (81′ Μπαλαδήμας), Ασπροποταμίτης (69′ Ραίσης), Σιδηρόπουλος, Νταλάκας, Μπάκας.