Ήττα με πολλά παράπονα για τον Απόλλων Λάρισας

Την ήττα με σκορ 1-2 από την Πύδνα Κίτρους γνώρισε ο Απόλλων Λάρισας στην πρεμιέρα του στον δεύτερο όμιλο της Γ’ Εθνικής, με την ομάδα της Λάρισας να έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΑΤΖΟΥΛΗΣ

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ηττήθηκε από την κυπελλούχο ερασιτεχνών Ελλάδος σε ένα ματς όπου οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν 1-0, αλλά με δυο αμφισβητούμενα πέναλτι γνώρισαν την ήττα με 1-2, ενώ τελείωσαν τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές. Παρουσία περίπου 400 φιλάθλων η σημερινή αναμέτρηση στην οποία έδωσε το παρών και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΑΕΛ Αλέξης Κούγιας.

Ύστερα από ένα πρώτο ημίχρονο που το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες, οι οποίες ήταν αρκετά συγκρατημένες, προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, στην επανάληψη η τοπική ομάδα προηγήθηκε, όμως δυο πέναλτι που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι έφερε την ήττα με 2-1.

Στο 9’ ο Γεωργίου απείλησε με σουτ από πλευρά Απόλλωνα, ένα σουτ που έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 13’ ο Ιορδανίδης βρήκε τον Κυπαρίσση Ν. και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21΄ οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Παυλίδη να περνά στο ματς και τον Μπαλή να περνά εκτός με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 53′ ο Σαχινίδης από πλάγια θέση, ύστερα από πάσα του Σάββα, έκανε το 1-0, όμως με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα είχαμε την φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων όταν σε μαρκάρισμα του Σάββα στον Κυπαρίσση ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε προς γενική έκπληξη όλων την άσπρη βούλα και παράλληλη έδειξε την κίτρινη στον παίκτη του Απόλλων.

Ο Πετρουζέλης ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσια, ενώ ο Σάββας αντίκρισε και δεύτερη κίτρινη στο 63΄με τον Απόλλων να μένει με 10 παίκτες.

Στο 74΄είχαμε την ολική ανατροπή για την Πύδνα με ακόμα μια απόφαση που προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών καθώς ο Μηλιάδης έδειξε για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι σε μονομαχία του Κατσιαμήτη με τον Ιορδανίδη με τον παίκτη του Απόλλωνα να βλέπει την δεύτερη κίτρινη και την ομάδα του Θεοδοσιάδη να μένει με 9 παίκτες.

Ο Πετρουζέλης ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση στέλνωντας την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Φιρινίδη για το 1-2. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρχε ούτε το καθαρό μυαλό από πλευράς γηπεδούχων, αλλά ούτε και η διάθεση σε ένα δεύτερο ημίχρονο που ο Απόλλων σίγουρα δεν ήταν καλός, όπως στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι διαιτητικές αποφάσεις επηρέασαν την γηπεδούχο ομάδα.

Με την λήξη της αναμέτρησης πολλά και έντονα τα παράπονα των ανθρώπων του Απολλώνα, αλλά και των παικτών προς την διαιτητική τριάδα με αφορμή τις δυο φάσεις πέναλτι που υπέδειξαν και που έφεραν την ήττα με 2-1.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Χολέβας, Ιβανίδης, Πέντα (66’ Συράκος), Καμπλιώνης (72’ Διβανές) Σουλίδης (80′ Γιαννακόπουλος), Γεωργίου, Σαχινίδης.

Πύδνα Κίτρους (Απόστολος Στύλος): Αλυσανδράτος, Καραγκούνης, Κόλλα, Τζημογιάννης, Κωτσιόπουλος, Πετρουτζέλης, Μενεγκούσο (55′ Κατσιαμήτας), Μπαλής (21′ λ.τ. Παυλίδης), Κυπαρίσσης Ν. (69’ Στεφανίδης), Ιορδανίδης, Μακράκης.

Διαιτησία: Μηλιάδης (Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος).