Ήττα από την Α.Ε. Ποντίων (2-1) στην πρεμιέρα για τον Αστέρα Παραποτάμου (photos)

Μία «πρεμιέρα» από τα όνειρα κάθε φιλάθλου πραγματοποίησε η Αθλητική Ένωση Ποντίων στην Γ’ Εθνική Κατηγορία, νικώντας 2-1 πολύ δύσκολα με ανατροπή τον Αστέρα Παραποτάμου το απόγευμα της Κυριακής, με δύο «απίστευτες» απευθείας εκτελέσεις φάουλ από τον Ίττη.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής Κατηγορίας στον 3ο Όμιλο.

Μπροστά σε περίπου 250 φιλάθλους, οι Αθλητική Ένωση Ποντίων φιλοξένησε τον Αστέρα Παραποτάμου, σ’ ένα ιστορικό ματς για τους «Πόντιους», αφού ήταν το πρώτο της ομάδας στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ένα παιχνίδι όπου πραγματικά προσέφερε δυνατές συγκινήσεις, αλλά και πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, με τελικό νικητή την Α.Ε. Ποντίων. Η αναμέτρηση τα έχει όλα! Γκολ, χαμένες ευκαιρίες, δυνατά μαρκαρίσματα, εντάσεις μεταξύ ποδοσφαιριστών, δύο κόκκινες κάρτες, αλλά και δύο φανταστικά γκολ από τον Ίττη, ο οποίος ήταν σίγουρα ο MVP του αγώνα.

Έτσι η Α.Ε.Π. ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής, παίρνοντας έτσι τους τρεις πρώτους βαθμούς, ανατρέποντας μάλιστα το ματς, παίζοντας ανά διαστήματα πολύ ωραία ποδόσφαιρο.

Η ομάδα του Αστέρα Παραποτάμου άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με κεφαλιά από τον Γκόλια, παγώνοντας το στάδιο της Κοζάνης. Η συνέχεια όμως επιφύλαξε εκπλήξεις, αφού ο Γιάννη Ίττης ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 στο 48ο λεπτό με φανταστική εκτέλεση φάουλ, με τον ίδιο παίχτη να κάνει το 2-1 στο 56ο λεπτό με ακόμα μία απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ, δίνοντας το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Με δέκα παίχτες τελείωσαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, αφού για την Α.Ε.Π. αποβλήθηκε ο Κοτταρίδης, ενώ για τον Παραπόταμο ο Πανταζής, σε μία φάση όπου υπήρξε σύρραξη των ποδοσφαιριστών.

Η ομάδα του Αστέρα Παραποτάμου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, κάνοντας την πρώτη της φάση στο 10ολεπτό, με τον Γκόλια να εκτελεί το κερδισμένο φάουλ απευθείας και τον Κοτταρίδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 12’ ο Ίττης με τη σειρά του θα απειλήσει και αυτός με απευθείας φάουλ, αλλά ο Βενέτης θα διώξει και αυτός με τη σειρά του σε κόρνερ.

Η πίεση από μεριάς φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και έτσι στο 15ο λεπτό ο Γκόλιας άνοιξε το σκορ. Στην συγκεκριμένη φάση, μετά από κόρνερ του Κάσο, ο Σουλιώτης θα κάνει κεφαλιά πάσα στον Γκόλια, με τον επιθετικό του Αστέρα Παραποτάμου να πιάνει δυνατή κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 33’ η Α.Ε.Π θα χάσει σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Μετικάνος θα σεντράρει στον Ακριτίδη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από κοντά και τον Βενέτη να διώχνει σε κόρνερ, σώζοντας την ομάδα του. Στο 40’ οι παίχτες του κύριου Σαμαρά έχασαν ακόμα μία ευκαιρία, με τον Ντούκα να σεντράρει, τον Σαββούδη να πιάνει μόνος του την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με το σκορ να μένει στο 0-1 για λογαριασμό του Αστέρα Παραποτάμου.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε, με την Α.Ε. Ποντίων να κυριαρχεί σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, και τον Αστέρα Παραποτάμου να μην βρίσκει αντίδραση. Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν ούτε μία τελική προσπάθεια μπροστά στην εστία του Κοτταρίδη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έμοιαζαν «χαμένοι» μέσα στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που η Α.Ε.Π. «μεταμορφώθηκε» αγωνιστικά.

Στο 48ο λεπτό ο Ίττης έστησε την μπάλα στον κερδισμένο φάουλ που κέρδισε ο Αντώνης Σαββούδης. Με μία απίστευτη εκτέλεση φάουλ, έστειλα την μπάλα στο «γάμα» της εστίας, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ανακουφίζοντας έτσι την ομάδα του, ενώ έδωσε και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας στον συμπαίχτες του.

Στο 56ο λεπτό, ο ίδιος παίχτες θα στήσει και πάλι την μπάλα σε κερδισμένο φάουλ της  Α.Ε. Ποντίων. Ίσως κανείς να μην πίστευε πως μπορεί να το ξανά κάνει, αλλά ο ίδιος το πίστεψε! Αυτή τη φορά βάζοντας φάλτσα στην μπάλα, την έστειλε και πάλι σε σημείο που δε μπορούσε να αντιδράσει ο Βενέτης, σημειώνοντας έτσι  ακόμα ένα καταπληκτικό γκολ, κάνοντας το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κοιτούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τρόπο να απειλήσουν. Στο 78ο λεπτό, μετά από φάουλ του Ακριτίδη στον Πανταζή, προκλήθηκε σύρραξη. Ο αμυντικός του Αστέρα Παραποτάμου, ζήτησε τον λόγο σε έντονο ύφος από τον αντίπαλο του, με όλους τους παίχτες να τρέχουν στο σημείο να τους χωρίσουν. Αντί αυτού, πιάστηκαν στα χέρια άλλοι αντίπαλοι, ενώ στο συμβάν πήγε και ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Π., ο οποίος αποβλήθηκε τελικά μαζί με τον Πανταζή, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Η Αθλητική Ένωση Ποντίων θα μπορούσε να είχε τελειώσει την υπόθεση νίκη, αφού τόσο στο 86’ όσο και στο 88’ χάθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες.

Αρχικά μετά ο Παπαδόπουλος θα σουτάρει σε κενή εστία μετά από πάσα του Παπαγαθονίκου, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια, ενώ στη δεύτερη φάση ο Λιάμης θα βρεθεί απέναντι από τον Βενέτη και με κοντινό σουτ θα στείλει την μπάλα άουτ.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κ. Λεωνίδα θα δώσει τελικά τη νίκη στους «Πόντιους», οι οποίοι στο τέλος της αναμέτρησης χειροκρότησαν τον κόσμο που βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Την επόμενη αγωνιστική η Αθλητική Ένωση Ποντίων θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εθνικό Φιλλιπιάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς) Κοτταρίδης, Ντούκα, Πασχαλίδης, Σαββίδης, Παπαδόπουλος, Σαββούδης (66’ Λιάμης), Μετικάνος (80’ Κωφίδης), Ίττης (63’ Παπαγαθονίκου), Χαματάι (85’ Χατζηκωνσταντίνου), Ακριτίδης

Αστέρας Παραποτάμου: (Σωτηρίου) Βενέτης, Σουλιώτης, Πανταζής, Μπάρκας, Μητσέλος Α., Μητσέλος Σ., Νάκος, Παπανδρέου (69’ Καλέσης), Γκόλιας, Κάσο (69’ Γιάκης), Γιαννακος

Διαιτητής: Λεωνίδας

Βοηθοί: Μπάλλας – Σταφυλας

πηγή: top-sport.gr