Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου κέρδισε το γειτονικό ντέρμπι, 2-0 τον Εθνικό Φιλιππιάδας

Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, χρειάστηκε 71 λεπτά για να καταφέρει να κάμψει την καλοστημένη άμυνα του Εθνικού Φιλιππιάδας και να ανοίξει το σκορ στο εντός έδρας παιχνίδι, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής.
Το παιχνίδι έγινε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες λόγω του αέρα και της δυνατής βροχής που επικρατούσε καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα ο οποίος δυσκόλευε πολύ της προσπάθειες των παικτών και των δυο ομάδων.
Ο Εθνικός Φιλιππιάδας δεν έπεισε με την απόδοσή του στο γήπεδο και έκανε μία μέτρια εμφάνιση, χάνοντας έτσι έναν πολύ σημαντικό αγώνα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.
Στο Α΄ ημίχρονο ο Εθνικός Φιλιππιάδας προσπάθησε κυρίως να κλείσει αμυντικά τους χώρους στον ΠΑΣ Αχέρων και να παίξει γρήγορα στις αντεπιθέσεις. Είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, και δέχτηκε ένα εύκολο γκολ, σε ένα σημείο που φαινόταν να ισορροπεί το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να είναι πολύ απειλητικός, και διεκδίκησε κυρίως με στατικές φάσεις την ισοφάριση χωρίς ευτυχή κατάληξη. Ο Εθνικός Φιλιππιάδας δεν έπαιξε με αυτοπεποίθηση και με απαιτήσεις για τη νίκη και έδειξε ότι διανύει μια μακρά περίοδο ντεφορμαρίσματος, όπου η ομάδα δε μπορεί να βρει έναν καλό αγωνιστικό ρυθμό και να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στους αντιπάλους.
Η ομάδα του ΠΑΣ Αχέρων, δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες για γκολ μέχρι και το 71ο λεπτό, ενώ διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Τόμπρο για πέναλτι στο 34΄ για τράβηγμα του Κυριακάκη από τον Μαλλάτο μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή του αγώνα να δίνει επιθετικό φάουλ. Η χρυσή αλλαγή για τον ΠΑΣ Αχέρων, ο Μιχάλης Ντέτσικας ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 70΄ με μια σέντρα σουτ και με τη βοήθεια του αέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή. Στο 75΄ ο Λουκούμης βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μπαντή και έδωσε στον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου τη μεγάλη νίκη.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κολιάκης.
Διαιτητής: Τόμπρος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Αντωνίου-Λιόντος (Ηπείρου)
ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κουμπής, Τσομπάι (70’ Ντέτσικας), Μπάκας, Πάνος, Πιαστόπουλος, Κυριακάκης (90’ Λαγός), Θεοδωράκης, Βασιλείου, Λουκούμης (80’ Λαλαής), Κωνσταντίνου Β.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιώργος Γιάννος): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Μαλλάτος, Άτσκα, Λέντζος, Κολιάκης (46’ Μαζιώτης), Κόμνος (80’ Τσακανίκας), Λάππας, Γήτας (68’ Παναγιωτόπουλος), Μάλλιος.