Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Νίκη Βόλου 1-2

Η παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, όχι μόνο να ξεπεράσουν την βαριά ήττα στη Φιλιππούπολη αλλά και την ψυχρολουσία του 34ου λεπτού στη Νεοκαισάρεια, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον τοπικό Αχιλλέα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής, για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Οι «Βολιώτες» ισοφάρισαν με τον Νικλητσιώτη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και μ’ έναν άλλο Γιώργο, τον Ναουμίδη, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή στο 67’.

Παρά τα έξι λεπτά που κράτησε καθυστερήσεις ο κ. Μηλιάδης, οι κυανόλευκοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και το υπέρ τους σκορ μέχρι το τελικό σφύριγμα. Οι κυανόλευκοι θα μπορούσαν να κλειδώσουν το τρίποντο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν οι Κόλα και Παπαγεωργίου δεν εκμεταλλεύτηκαν την όμορφη μπαλιά του Σκοπελίτη, στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων.

Το διπλό στη Νεοκαισάρεια κρίνεται ιδιαίτερα σημαντικό, τόσο βαθμολογικά αλλά πολύ περισσότερο ψυχολογικά καθώς θα βοηθήσει τα μέγιστα ώστε να επανέλθει η ηρεμία στην ομάδα και με την απαραίτητη ανασύνταξη να προχωρήσει στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια, αρχής γενομένης απ’ αυτό κόντρα στον Ρήγα Φεραίο στο “Π. Μαγουλάς”.

Ψυχρολουσία και απάντηση με τον Νικλητσιώτη

Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που οι ευκαιρίες μπροστά και στις δύο εστίες ήταν μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού, Αχιλλέας και Νίκη, πέτυχαν από ένα γκολ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στο 1-1. Ο κακός αγωνιστικός χώρος, το άγχος και οι κακές επιλογές συνέβαλλαν σ’ ένα μέτριο θέαμα για τους 100 περίπου φίλους των δύο ομάδων που έδωσαν το παρών στις κερκίδες του Δημοτικού γηπέδου της Νεοκαισάρειας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34’ όταν ο Νάκας στόπαρε την μπάλα με το στήθος, την κατέβασε και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τζήμα, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η απάντηση της Νίκης ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, όταν ο Βασίλιεβιτς έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, ο Νικλητσιώτης πήρε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

11′ Κίτρινη στον Δερμίση

16′ Κίτρινη στον Παπαδήμα

26′ Ο Κορέτα έκανε το γύρισμα προς πέναλτι από τα δεξιά, το σουτ του Παπαδήμα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Μετά το κόρνερ και σε σέντρα του Νικλητσιώτη, ο Κούζας έδιωξε αδύναμα, η μπάλα στρώθηκε στον Ναουμίδη, όμως το πλασέ του αρχηγού πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

33′ Γύρισμα του Καμπερίδη, από το ύψος της μικρής περιοχής ο Φωκαΐδης δεν βρήκε στόχο στέλνοντας την μπάλα άουτ, υπό την πίεση του Τζήμα

34′ Γκολ για τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας. Ο Νάκας κατέβασε την μπάλα και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους

39′ Σουτ του Κορέτα, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Μαλακασιώτη πριν όμως γίνει απειλητικός ο παίκτης της Νίκης, ο Κούζας θα μπλοκάρει

45′ Γκολ για την Νίκη. Ο Βασίλιεβιτς έκανε τη σέντρα, ο Νικλητσιώτης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για την Νίκη σε κομβικό χρονικά σημείο του αγώνα

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Ολική ανατροπή με τον αρχηγό

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο μέρος του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους και να προσπαθούν να δημιουργήσουν, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία, εξαιρώντας τη φάση, στην οποία η Νίκη πέτυχε το γκολ της ανατροπής με τον Ναουμίδη, μετά από ασίστ του Νικλητσιώτη, στο 67’.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

47′ Κίτρινη στον Παρασκευαΐδη

67′ Γκολ για την Νίκη. Ο Νικλητσιώτης με προσωπική ενέργεια, σέρβιρε στον Ναουμίδη, με τον αρχηγό της Νίκης από θέση βολής να πλασάρει και να κάνει το 1-2

71′ Κίτρινη στον Κόλα

75′ Κίτρινη στον Νικλητσιώτη

76′ Ο Πετρουζέλλης έκανε το ένα – δύο με τον Νάκα, βρέθηκε απέναντι από τον Τζήμα, όμως έπιασε αέρα, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Αχιλλέα

77’ Κίτρινη στον Τζήμα

88′ αποβλήθηκε από τον πάγκο της Νίκης ο προπονητής τερματοφυλάκων Χρήστος Κοντοβάς

93’ Κόλα και Παπαγεωργίου μπερδεύτηκαν και δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Σκοπελίτη στο σημείο του πέναλτι

90’+6’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας: Κούζας, Λαζαρίδης, Τουλκερίδης (88’ Ζώβληκας), Δερμίσης, Πετρουζέλλης, Λάιος, Σκέντος, Δημηνάς (70′ Καραμανώλας), Καμπερίδης, Νάκας, Φωκαΐδης (88′ Παγωνίδης)

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Δημολιός, Βέργος, Μέτσε, Μαλακασιώτης (46’ Σκοπελίτης), Βασίλιεβιτς (61′ Κόλα), Νικλητσιώτης (87′ Παπαγεωργίου), Κορέτα

πηγή: goalpost.gr