Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό η Νίκη Λευκάδας

Βαριά ήττα γνώρισε η Νίκη Λευκάδας στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 γυναικών. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε όλες τις γραμμές, και αν και βρισκόταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, στην 3η περίοδο αύξησε τα ποσοστά του και ως εκ τούτου τη διαφορά στο ματς, που με τη λήξη έφτασε στους 30 πόντους. Η Νίκη έδειξε μουδιασμένη στην αρχή και όσο περνούσε η ώρα φάνηκε να πνίγεται στην ίδια της την κακή εμφάνιση. Με πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα, με πολλά χαμένα ριμπάουντ απέναντι στις αντιπάλους, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό για συνεχόμενες επιθετικές προσπάθειες, αλλά και αιφνιδιασμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως θα γίνει μια σκληρή αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να οδηγεί το σκορ και τη Νίκη να βρίσκεται στο κατόπι. Η φιλοξενούμενη ομάδα έδειξε από νωρίς τις ορέξεις της πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια κάτω από τη ρακέτα, ενώ και η Νίκη επιθετικά έδειξε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, κάτι που στη συνέχεια φάνηκε αρκετά δύσκολο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-22.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επί μέρους 2-9 πήρε μια διαφορά 11 πόντων, η οποία και αποτέλεσε φράγμα το οποίο δεν μπόρεσε σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα να μειώσει η Νίκη. Οι φιλοξενούμενες με πολύ καλά ποσοστά αλλά και ευχέρεια στο σκοράρισμα, με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν την ευκαιρία για δεύτερες και τρίτες επιθέσεις, ανέβασαν τη διαφορά στο +17 και στο 20-37, στα μισά του 2ου δεκαλέπτου. Η Νίκη έδειξε να ανακάμπτει στο δεύτερο μισό, μειώνοντας τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο, το οποίο και έληξε 33-46.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε νέα επίπεδα, καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, ενώ η Νίκη από την πλευρά της δεν έδειξε ικανή να ακολουθήσει. Το 33-46 έγινε 33-59 με ένα σερί 13 πόντων στην έναρξη της τρίτης περιόδου, ενώ στο τέλος ο πίνακας έδειχνε 45-66.

Το ματς είχε πλέον κριθεί και η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τις δυο ομάδες, κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή της Νίκης να δώσει χρόνο και στις νέες παίκτριες της ομάδας, χρόνος που είναι σημαντικός για το μέλλον τους, ειδικά σε τέτοιες αναμετρήσεις. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ και μέχρι το τέλος ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους και στο τελικό 61-91.

Αλέξης Πανταζής

Δεκάλεπτα: 18-22, 33-46, 45-66, 61-91.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 9 (1), Αργυρού, Καμπουράκη 9 (2), Γράψα, Παπαδοπούλου 3, Κρητικού 2, Ψυχογιού 8 (1), Ισκιόγλου 4, Σμιθ 7, Λογοθέτη, Κρουκ 19 (3).

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 13 (3), Δανούση, Αυτζή 16 (3), Καλημέρη 2, Κόνιαλη, Λύμουρα 9 (1), Σλούκα, Διέλα 14 (2), Αλμπάνεζ 5, Παντέλη, Ντέλβα 28, Κυριακοπούλου 4.