Ήττα για τη Δόξα στο κλειστό της Λευκάδας

Δεν τα κατάφερε η Δόξα απέναντι σε ένα από τα φαβορί της φετινής Α2 και ηττήθηκε στην έδρα της με 75-84.

Μια ήττα που αφήνει μια πίκρα στους παίχτες της Δόξας, αφού έδειξαν ότι μπορούσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω. Οι παίχτες της Δόξας ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους.

Το αρχικό 7-2 όμως άλλαξε πολύ γρήγορα. Η Κύμη ανέβασε πολύ την πίεση στην άμυνά της και με γρήγορες επιθέσεις και εύκολα καλάθια προηγήθηκε με τη σειρά της με 8-20. Πρώτο βιολί της Κύμης ο Μιλόσεβιτς, ο οποίος σκόραρε αλλά και δημιουργούσε και για τους συμπαίχτες του. Συμπαραστάτης του ο (εντυπωσιακός για τις αλτικές του ικανότητες) Ψαθάς, που με διεισδύσεις στην άμυνα της Λευκάδας έκανε μεγάλη ζημιά.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 14-24. Η Δόξα προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το κατάφερε εν μέρει χρησιμοποιώντας και μια άμυνα ζώνης που οδήγησε σε λάθος επιθέσεις την Κύμη. Στην επίθεση όμως δεν ήταν όσο ψύχραιμη χρειαζόταν. Αντιθέτως η αντίπαλη ομάδα, βρήκε λύσεις και από τον πάγκο της με τους Γκιζογιάννη και Κατράνα που ευστόχησαν σε σημαντικά σουτ 3 πόντων. Έτσι το ημίχρονο έληξε με 34-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Δόξα πιο αποφασιστική. Ξεκινώντας από την άμυνα, προσπάθησε να κλέψει μπάλες και να τρέξει το παιχνίδι. Κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ (50-55) αλλά η προσπάθεια έμεινε και πάλι μισή. Η Κύμη είχε πιο πολές επιλογές στην επίθεσή της και πάντα κατάφερνε να σκοράρει, ακόμα και με παίχτες που ερχόταν από τον πάγκο. Σκορ δεκαλέπτου 54-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η μάχες των παιχτών ήταν με πολύ μεγάλη ένταση. Οι παίχτες και των δυο ομάδων έδιναν τα πάντα για να κερδίσουν ακόμα και μια κατοχή. Οι παίχτες της Δόξας όμως στάθηκαν και άτυχοι, ενώ η αστοχία τους σε κρίσιμα σημεία του αγώνα δεν τους άφησε να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους και να πετύχουν μια μεγάλη νίκη.

Ο Γ.Σ. Κύμης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 75-84.

Από τη Δόξα ξεχώρισαν οι Κανονίδης, Τσαλδάρης και Ιωάννου ενώ από την Κύμη καλύτεροι ήταν οι Μιλόσεβιτς, Ψαθάς, Καρινιάουσκας και Γκιζογιάννης.

Ήταν μια ήττα για τη Δόξα, που σίγουρα την αφήνει πίσω σε σχέση με τις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας. Από την άλλη όμως η Δόξα έδειξε ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα που θα παλεύει όλα τα ματς και θα διεκδικεί μια από τις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό του δήμου Λευκάδας και είδε ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια που έχουν γίνει. Φάσεις με καρφώματα και κοψίματα και στις δυο πλευρές έκαναν το παιχνίδι πολύ απολαυστικό και επιβεβαίωσαν ότι η φετινή Α2 είναι η καλύτερη των τελευταίων χρόνων.