Μεγάλη νίκη για τη Δόξα επί του Πανερυθραϊκού

Σπουδαίο και όμορφο παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Λευκάδας ανάμεσα στη Δόξα και τον Πανερυθραϊκό, με τη Δόξα να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες και να παίρνει μια σημαντική νίκη, με σκορ 78-74. Σημαντική νίκη αφού ο Πανερυθραϊκός είναι από τις ομάδες που κυνηγούν την είσοδο στα play0off όπως και η Δόξα.
Στο πρώτο μέρος οι παίχτες του Τακιανού εμφανίστηκαν αποφασιστικοί και διαβασμένοι. Με γρήγορο ρυθμό και πιεστική άμυνα πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι. Με καλύτερους τους Κανονίδη και Μανούσο η Δόξα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-10. Κάπως έτσι συνεχίστηκε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο όπου η διαφορά ανέβηκε περισσότερο. Η ομάδα της Ερυθραίας έδειχνε να μην μπορεί να παλέψει το παιχνίδι και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 42-28.
Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ερυθραία άλλαξε την άμυνά της σε ζώνη και κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στη Δόξα. Η επίθεση δεν λειτουργούσε σωστά και έτσι σιγά σιγά η διαφορά μειώθηκε πολύ γρήγορα. στο 26′ το σκορ ήταν 47-43 μετά από συνεχόμενα σουτ 3 πόντων, κυρίως από τους Μπάρδα και Καλλιανιώτη.
Η Δόξα έδειξε να συνέρχεται για λίγο και βρήκε μερικές λύσεις αλλά το πρόβλημα στην άμυνά της παρέμεινε. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Πανερυθρα’ι’κός έκανε την τελευταία του προσπάθεια να γυρίσει στο ματς. Εώς ένα σημείο τα κατάφερε αφού με καλύτερο τον Μπάρδα πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-65. Από κει και μετά το ματς ήταν πολύ αγχωτικό και οι διαφορές στο σκορ πολύ μικρές.
Με ψυχραιμία στο τέλος οι παίχτες της Δόξας, αλλά και με σωστές επιλογές, πήραν μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει ίδιους στόχους. Καλύτεροι για τη Δόξα οι Κανονίδης, Κέτζο και Μανούσος ενώ από την Ερυθραία ξεχώρισαν οι Μπάρδας, Καλλιανιώτης και Πρίτσος.