Άμυνα στο φουλ και άνετο “διπλό” για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στη Δόξα Λευκάδας, για να πάρει μια άνετη και ξεκούραστη νίκη επί των νεοφώτιστων (73-46) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

1563097

Το παιχνίδι απέναντι στη Δόξα Λευκάδας έκρυβε παγίδες για τον Παναθηναϊκό Superfoods (σ.σ.: μην ξεχνά κανείς πως ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το τρίποντο του Έρικ Γκριν στο 1.3” για το τέλος για να νικήσει, ενώ ο ΠΑΟΚ έφυγε ηττημένος από το νησί του Ιονίου), ο οποίος όμως απέφυγε γρήγορα και εύκολα τις κακοτοπιές.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε με άνεση τη νίκη επί των νεοφώτιστων, έχοντας για πρωταγωνιστή την… άμυνά του. Οι “πράσινοι” πίεσαν πολύ στο πίσω μέρος του παρκέ, υποχρέωσαν πολλά από τα “βαριά χαρτιά” των γηπεδούχων να μην σκοράρουν στο α’ ημίχρονο και κάπως έτσι “καθάρισαν” τη νίκη με συνοπτικές διαδικασίες. Το +27 (73-46) της “πράσινης” νίκης για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League ήρθε χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, με τον Παναθηναϊκό να στρέφει την προσοχή του στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (10/11, 21:15) για την EuroLeague, την ώρα που έναν σχετικό προβληματισμό προκαλεί το γεγονός πως ο Κέι Σι Ρίβερς αποχώρησε από το παιχνίδι στο 33’07” επειδή ένιωσε ένα “τσίμπημα” ψηλά στο δεξί πόδι.

Μέσα σε όλα, ο Χάρης Μαρκόπουλος έχει κάτι άλλο -πέραν της ήττας- να τον αγχώνει εν όψει της συνέχειας. Η αναφορά γίνεται για τον τραυματισμό του Ντεζ Ουέλς, ο οποίος έφυγε υποβασταζόμενος από το παρκέ στο 28’34”, με τις πρώτες ενδείξεις να κάνουν λόγο για θλάση στην αριστερή γάμπα. Για τη Δόξα Λευκάδς, το ντεμπούτο του έκανε απόψε ο Θοδωρής Ιωακειμίδης, πρόκειται για τον βενιαμίν των νεοφώτιστων, που έχει γεννηθεί στις 14.12.199. Κοινώς μετά το σχολείο πήγε… στο γήπεδο, για αγώνα. Πέτυχε μάλιστα τον πρώτο πόντο της καριέρας του στη Stoiximan.gr Basket League μετά από εσκεμμένο φάουλ του Νίκου Παππά, που τον έστειλε στη γραμμή των βολών, λίγο πριν το τέλος.

1563113

Ο MVP

Η εν γένει εικόνα των “πράσινων” ήταν άκρως θετική από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δίχως κάποιος να ξεχωρίζει σημαντικά. Αν έπρεπε να επιλέξουμε κάποιον, θα καταλήγαμε στον Κρις Σίνγκλετον (9π., 7ριμπ., 3κλεψ., 2κοψ.) που έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα, βοηθώντας το “τριφύλλι” να βρει γρήγορα ρυθμό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο β’ δεκάλεπτο. Γιατί; Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 13’45” και το καλάθι του Ρόμπινσον, που μείωσε στο σουτ (20-22). Έκτοτε εγκλωβίστηκαν στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού. Χρειάστηκαν 4’49” για να σκοράρουν, με μία βολή του Σκοτ, ενώ μέχρι το τέλος του β’ δεκαλέπτου σημείωσαν πάλι μια βολή -με τον Μπασάμπε, στο 19’06”. Κοινώς έμειναν για τα τελευταία 6’15” του ημιχρόνου δίχως καλάθι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός είχε 2/5 δίποντα και 3/12 τρίποντα στο α’ δεκάλεπτο. Μην σας κάνουν εντύπωση τα υπερδιπλάσια τρίποντα του “τριφυλλιού” σε σχέση με τα δίποντα. Παίζει μείζονα ρόλο η άμυνα της Δόξας Λευκάδας, αφού οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου παίζουν πολύ κλειστά, είναι άπαντες με ένα πόδι στο “βαμμένο” κάθε φορά, με σκοπό να σταματήσουν τις διεισδύσεις των “πρασίνων”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι αμυντικές διαθέσεις του Παναθηναϊκού έγιναν σαφείς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους παίκτες της Δόξας Λευκάδας να παλεύουν για να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Με εξαίρεση τον Μελσάμ Μπασάμπε, οι υπόλοιποι δεν μπορούσαν να σκοράρουν, την ώρα που οι “πράσινοι” είχαν την άνεση και την απαραίτητη ευστοχία από την περιφέρεια (3/4 τρίποντα) για να προκύψει το +6 (6-16 στο 7’32”).

Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου αντέδρασαν όμως, βελτίωσαν τη δική τους εικόνα από την περιφέρεια και με… σύμμαχο τα 0/8 τρίποντα των φιλοξενούμενων, βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν τη διαφορά στο σουτ (20-22 στο 13’45”). Μέχρις εκεί άντεξαν όμως, αφού εν συνεχεία οι “πράσινοι” πάτησαν το γκάζι και δεν κοίταξαν πάλι πίσω. Αφού πρώτα κράτησαν χωρίς εντός παιδιάς καλάθι τους αντιπάλους τους μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια με το +19 (22-41) να αποτελεί το καλύτερο εχέγγυο εν όψει της συνέχειας.

Όπως κι έγινε, αφού ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία από εκείνο το σημείο κι έπειτα. Ο Τσάβι Πασκουάλ έκανε την απαραίτητη διαχείριση εν όψει και της αναμέτρησης της Πέμπτης απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (10/11, 21:15), για να πάρει το “τριφύλλι” τη νίκη με +27 (73-46).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-41, 35-59, 46-73.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ, Μπασάμπε 7, Ντόμπλας, Τσαλδάρης, Ουέλς, Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 4, Ρόμπινσον 8 (1).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Φελντέιν 9, Γκιστ 13 (3), Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης Ν. 11 (1 τρίπ., 6 ασ.), Ρίβερς 3, Μποχωρίδης 6, Καλάθης Π. 3 (1), Φώτσης 6 (2), Παππάς 1, Λούντζης, Μπουρούσης 12 (6 ριμπ.)

πηγή: sport24.gr