Ο Καζούκας “λύτρωσε” την Ένωση στο 89′ απένατι στον Κεραυνό Θεσπρωτικού

Η Ένωση υποδέχθηκε τον Κεραυνό στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και με αυτή τη νίκη βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

IMG 9978

Η αναμέτρηση είχε δυνατές μονομαχίες αλλά λίγες αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στην άμυνα και να βασίζονται κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 14′ ο Κόκκαλης βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Ισπόγλου, ωστόσο πλάσαρε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Νικάκης μετά από κεφαλιά πάσα του Καζούκα πήρε την μπάλα και νίκησε τον τερματοφύλακα του Κεραυνού σημειώνοντας το 1-0.

IMG 9983

Η απάντηση του Κεραυνού ήρθε στο 24′, όταν ο Σιώρος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Ένωσης και με ωραία πάσα βρήκε τον Κούση ο οποίος πλάσαρε τον Βασιλάκο και ισοφάρισε σε 1-1.

IMG 0006

Στο 44′ ο Κόκκαλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Χουλιάρα και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι, ωστόσο ο Ισπόγλου απέκρουσε διατηρώντας το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δύο φορές με σουτ του Κονταξή στο 60′ και με σουτ του Κούση στο 63′, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Βασιλάκος ήταν σε ετοιμότητα.

IMG 0023

Στο 75′ ο Κόκκαλης έχασε κλασσική ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην Ένωση, όταν μετά από παράλληλη πάσα του Σακκά πλάσαρε άουτ. Η «λύτρωση» για την Ένωση ήρθε στο 89′ όταν ο Καζούκας μετά από πάσα του Κόκκαλη σημείωσε με ωραίο σουτ το 2-1. Στο 91′ ο Καζούκας έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει τρία τα γκολ της Ένωσης όταν μετά από πάσα του Κόκκαλη πέρασε τον τερματοφύλακα και το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Μπαΐλης

Βοηθοί: Μαυροκεφαλου-Τζίμας

ΑΕ Πρέβεζας (Μπέκας): Βασιλάκος, Ντέντι Θ., Ντέντι Αλ., Παπαδόπουλος, Κουτρούμπας, Λεόπουλος (85′ Σπανός), Κόκκαλης, Σκαμνέλος, Καζούκας, Πανταζής, Νικάκης (64′ Σακκάς).

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Κολιός): Ισπόγλου, Μπόμπορης, Αθανασόπουλος, Παπαδήμας, Νταφλος, Κούσης, Σιώρος, Χουλιάρας (64′ Τζίμας), Σπυράκος (56′ Κονταξής), Ρακόπουλος

πηγή: atpreveza.gr