Η ΑΕ Πρέβεζας πήρε τη νίκη 2-0 κόντρα στον Αμβρακικό Βόνιτσας

Αν και είχε… σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, σε σχέση με άλλα παιχνίδια, και απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών, η ΑΕ Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 2-0, του Αμβρακικού Βόνιτσας, στο «Αθανασία Τσουμελέκα» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και μπορεί να περηφανεύεται πως «φιγουράρει» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Κώστα Αμάραντου προηγήθηκε στο 10′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα, ο Ζήσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι ποδοσφαιριστές των «πρασίνων» αφιέρωσαν το γκολ και χάρισαν μία… πιπίλα στον προπονητή τους, καθώς ο Κώστας Αμάραντος έγινε για δεύτερη φορά πατέρας και έπλεε σε πελάγη ευτυχίας.

Στο 38′ η Ένωση έχασε μοναδική ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ζιώγκας με σέντρα «σέρβιρε» στον Νικάκη, αλλά η κεφαλιά του τελευταία πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αμβρακικού. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λιόντος απέκρουσε το σουτ του Θεράπου, στη μοναδική αξιόλογη φάση της Βόνιτσας στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 43΄έπειτα από δύο παρατηρήσεις, ο ρέφερι της αναμέτρησης έστειλε στην εξέδρα τον προπονητή των φιλοξενούμενων Άρη Φερεντίνο για διαμαρτυρία, καθώς υπάρχει ένα ζήτημα με την πιστοποίηση των περισσοτέρων τεχνικών στο πρωτάθλημα (δηλώνονται ως εκπρόσωποι ομάδων).

Ο Αμβρακικός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 55′ και το 58′ ο Λιόντος με εξαιρετικές προσπάθειες σταμάτησε τα σουτ των Θεράπου και Μπεκιάρη αντιστοίχως, ενώ η Ένωση «απάντησε» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξανδρου Κώστα (άουτ). Στο 70′ και πάλι ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε αρχικά το σουτ του Μπακοχρήστου και δυσκόλεψε αργότερα την προσπάθεια του Χασάι, ο οποίος πήρε την επαναφορά της μπάλας, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Αμβρακικός απώλεσε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του να ισοφαρίσει στο 76′, όταν «κεραυνός» του Θεράπου έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λιόντου.

Εκεί κάπου η Ένωση «συνήλθε» και πήρε μέτρα στο γήπεδο για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στο 77′ Ζιώγκας και Χρ. Σκαμνέλος έπαιξαν το «ένα-δύο» και ο τελευταίος πλάσαρε με φάλτσο, αλλά η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τέρματος του Παχή.

Το 2-0 έγινε στο 89′, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δαρδαμάνη (η μπάλα άλλαξε ελαφρώς πορεία σε κεφάλι αμυντικού), που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Μπαϊλης

Βοηθοί: Φραγκούλης – Κώτσης

ΑΕ Πρέβεζας (Αμάραντος): Λιόντος, Πανταζής, Σκαμνέλος Δ., Ζήσης, Σκαμνέλος Χ., Κώστας (71′ Τσούτσης Χρ.), Νικάκης (89′ Λάιος), Νταλάρδας, Λεόπουλος (85′ Ντέντι), Ζιώγκας, Δαρδαμάνης.

Αβρακικός Βόνιτσας (Φερεντίνος): Παχής, Θεράπος, Βουλγαρίδης, Παλούκης Π. (43′ Ζιάβρας), Ιωάννου-Σαρτζής, Φουρλής, Χασάι, Μπακοχρήστος, Παλούκης Ν. (66′ Μήτσουρας), Μπεκιάρης, Κατσάρας (53′ Φέσσας).

πηγή: atpreveza.gr