Σπουδαία νίκη για ΑΕ Πρέβεζας…3-2 τη Δόξα Ωρωπού

Η ΑΕ Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 3-2 της Δόξας Ωρωπού στο «Αθανασία Τσουμελέκα» για την 7ηαγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και «συγκατοικεί» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ΠΑΣ Πρέβεζα και Απόλλωνα Πάργας. Οι «πράσινοι» του Άγγελου Μπέκα έχουν «χτίσει» ένα σερί τριών νικών, σε ένα ματς που είχε αρκετά νεύρα στο β΄ ημίχρονο και διαμαρτυρίες για δύο υποδείξεις πέναλτι (μία για κάθε ομάδα) από το διαιτητή Σπυράκο.

IMG 9512

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα και απείλησε την εστία του Κάππα στο 20’ με ένα διαγώνιο σουτ του Λεόπουλου (άουτ). Στο 23’ ο Ωρωπός «απάντησε» με απευθείας φάουλ του Γκίνι, με τη μπάλα να περνά παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος του Βασιλάκου χωρίς να τη βρει κάποιος από τους συμπαίκτες του για να τη στείλει στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με ένα εντυπωσιακό σλάλομ του Νικάκη στο 26’, ο οποίος ντρίμπλαρε τρεις παίκτες και με πλασέ σκόραρε για το 1-0.

IMG 9516

Στο 31’ ο Κουτρούμπας με «κούρσα» πάσαρε στον Κόκκαλη, ο οποίος πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Κάππας απέκρουσε τη μπάλα. Ο Καζούκας πήρε την απόκρουση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δε μέτρησε.

Η Δόξα ισοφάρισε στο 40’ όταν ο Μαντούσης σε μία προώθησή του εκμεταλλεύτηκε ένα «γέμισμα» της άμυνας του και με γυριστό σουτ πέτυχε το 1-1. Οι παίκτες της ΑΕ Πρέβεζας διαμαρτυρήθηκαν στον πρώτο βοηθό υποστηρίζοντας ότι ο σκόρερ βρέθηκε σε αντικανονική θέση και δεν καλυπτόταν από αμυντικό της ομάδας τους. Δύο λεπτά αργότερα (42’) ο Ωρωπός έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει κι άλλο γκολ, όταν ο Νταλάρδας έβγαλε με κάθετη πάσα τον Λύγκουρη τετ-α-τετ με το Βασιλάκο, ο κοντόσωμος επιθετικός των φιλοξενουμένων πέρασε και τον γκολκίπερ της Ένωσης, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία και το πλασέ που έκανε έφυγε άουτ.

IMG 9489

Η ΑΕ Πρέβεζας μπήκε δυνατά και στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49’ ο Κουτρούμπας (πλασέ-άουτ), στο 50’ ο Κόκκαλης (πλασέ-άουτ) και στο 58’ ο Νκάκης (σουτ από τα 30 μέτρα-απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κάππας) απείλησαν την εστία του Ωρωπού με αξιώσεις. Στο 59’ ο Νικάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Ζήσης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντέντι με προβολή «έγραψε» το 2-1.

IMG 9530

Ο Ωρωπός δεν παράτησε το ματς και έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή της Ένωσης στο 67’. Ο Λύγκουρης έκανε τη σέντρα, ο Νταλάρδας πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (68’) υπήρξε μία επαφή του Κουτρούμπα με τον Ντόντη μέσα στην περιοχή της ΑΕ Πρέβεζας και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Οι διαμαρτυρίες των παικτών της Ένωσης ήταν εντονότατες, αλλά ο ρέφερι δεν άλλαξε την απόφασή του. Ο Γκίνι ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-2 στο 69’.

IMG 9547

Τα νεύρα ήταν… τεντωμένα και στο 71’ υπήρξε γενική συμπλοκή των παικτών έπειτα από ένα μαρκάρισμα του Νικάκη στο Μουρεχίδη.

IMG 9556

Στο 80’ ο Σπυράκος έδειξε και πάλι το σημείο του πέναλτι, αυτή τη φορά υπέρ της Ένωσης, όταν ο Ντόντης μάρκαρε το Σκαμνέλο. Είχε έρθει η ώρα για τις έντονες διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και του προπονητή της Δόξας Ωρωπού. Ο Κόκκαλης βρήκε στόχο και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.