Επιστροφή στις νίκες για την Ένωση

Επιστροφή στις νίκες για την Ένωση, η οποία έβγαλε ένα δύσκολο πρόγραμμα όχι και τόσο επιτυχημένα, μιας και αγνοούσε την χαρά των τριών πόντων εδώ και τέσσερις αγωνιστικές. Όλα αυτά είναι παρελθόν πια, και μαζί με τον πρώτο γύρο τελειώνει και μια χρονιά για την Ένωση, με θετικές και αρνητικές αναμνήσεις, αλλά πολύ περισσότερο με δίψα για νέες διακρίσεις τη χρονιά που έρχεται.

Απέναντι, η Θύελλα Σινώπης που κλείνει έναν κύκλο θετικών αποτελεσμάτων καθώς αγνοούσε την ήττα για τρεις αγώνες, γεγονός που της έδωσε τις ελπίδες για κάτι καλύτερο τη νέα χρονιά, όπως την απομάκρυνση από τη ζώνη των πλέι άουτ.

Νίκη με 3-1 για την Ένωση στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο αρχηγός της Ένωσης Ξ. Ζέρης έγινε αποδέκτης της σέντρας του Δαρμαδαμάνη στην περιοχή της Σινώπης και σούταρε για το 1-0.

Απάντηση άμεσα από τους φιλοξενούμενους στο 6′, με τον Σπυράκο να βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι της εστίας του Βασιλάκου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου και από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η Ένωση μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο 22′ με τον Δαρδαμάνη και πάλι να μοιράζει, αυτή τη φορά στον Νταλάρδα, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Παπαδόπουλο Ι. για το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, στο 66′ όταν ο Παπαδόπουλος Ι. απέκρουσε σουτ του Νταλάρδα, όμως ο Ζέρης στην επαναφορά νίκησε τον γκολκίπερ της Θύελλας, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι βρισκόταν εκτός θέσης.

Διαιτητής: Παύλος Φραγκούλης   Βοηθοί: Σφονδύλη-Γκόρος