Εύκολα και άνετα η ΑΕ Καραϊσκάκης επικράτησε με 5-0 του Πιερικού

Σε βαριά ήττα υποχρέωσε η ΑΕ Καραϊσκάκης τον Πιερικό και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Τη δέκατη σερί νίκη πέτυχε η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη, νικώντας αυτή τη φορά τον Πιερικό στους Αγίους Αναργύρους. Η ΑΕ Καραϊσκάκης δεν άφησε κανένα περιθώριο τους Κατερινιώτες και ταξιδεύουν την άλλη εβδομάδα στον Βόλο με τα καλύτερα διαπιστευτήρια. Αντίθετα, ο Πιερικός δεν απείλησε, δεν σκόραρε κι’ έτσι γυρνά στην Πιερία με αυτό το βαρύ εις βάρος του σκορ.

Τις επιθετικές του ορέξεις έδειξε από νωρίς ο Καραϊσκάκης και στο πρώτο κιόλας λεπτό ανησύχησε την εστία του Σαραϊλίδη. Ο Γυφτοκώστας εξαπέλυσε ένα σουτ, με τη μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι στο 1’. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Γυφτοκώστας βρήκε εξαιρετικά τον Κόλλινς, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Στο 4’ ο Κοκονόζι σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Ανδρούτσος έδιωξε με τα πόδια. Στο δεύτερο τέρμα, ήρθε στο 6’. Ο Μαζιώτης έκανε στη σέντρα, ο Γυφτοκώστας πλάσαρε στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 13’ ο Χαρτσιάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Αβραμίδης πήρε την κεφαλιά, στέλνοντάς την λίγο άουτ. Στο 30’, ο Παπανίκου εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Σαραϊλίδη να προβαίνει σε δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Μετά την ανάπαυλα, στο 48’ η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για γκολ. Ο Χαρτσιάς βρήκε τον Γυφτοκώστα, με τον τελευταίο να πλασάρει λίγο έξω από την εστία του Σαραϊλίδη. Στο 59’ μπήκε το τρίτο γκολ για τους Αρτινούς. Ο Κόλλινς έβγαλε τη σέντρα, ο Γυφτοκώστας εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του τερματοφύλακα του Πιερικού, πάσαρε στον Μαζιώτη, με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται για το 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 64’, ο Ζυγκερίδης μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα τρομερό πλασέ και σκόραρε για το 4-0. Στο 80’ ο Μπεκατώρος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, με τον Ευαγγέλου από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στο «πλέκτο». Στο 87’  ήρθε και το τελευταίο τέρμα για τον Καραϊσκάκη. Ο Σαραϊλίδης έκανε τραγικό, όπως εξελίχθηκε, λάθος, ο Ευαγγέλου έκλεψε και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε και εξιλεώθηκε για τη χαμένη φάση του 80’, σκοράροντας στην επιστροφή του στα γήπεδα, έπειτα από τον τραυματισμό του.

Διαιτητής: Νικόπουλος (Κέρκυρα)

Βοηθοί: Ξηρομερίτης (Κέρκυρας), Μίχος (Κέρκυρας)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Καψάλης, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Κόλλινς (61′ Ζυγκερίδης), Ντατίδης, Βελέτης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (74′ Ευαγγέλου), Χαρτσιάς (67′ Μπεκατώρος)

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Σαραϊλίδης, Κολομπάκης, Μπαρούτας, Τσιώμης, Κραγιόπουλος, Νταντίνης, Μάρκου (70′ Ηλιάδης), Σεχολάρι (85′ Γαλανόπουλος), Παπαδόπουλος, Κοκονόζι (76′ Γελαδάρης)

πηγή: liganews.gr