Εύκολα ο Τηλυκράτης στη νότια Λευκάδα

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Τηλυκράτη απέναντι στον Απόλλωνα Νότιας Λευκάδας, καθώς επιβλήθηκε με 0-6 στο γήπεδο του Αγίου Πέτρου.

Ο Τηλυκράτης τέλειωσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε 0-4 και με συνοπτικές διαδικασίες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο δεύτερο μέρος, με σκόρερς τους συνήθεις ύποπτους. Η ομάδα του Χ Καράμπαλη είχε ένα δύσκολο τετραήμερο να διανύσει και τώρα πρέπει σιγά σιγά να μαζέψει τα κομμάτια της και να κοιτάξει μπροστά καθώς το πρωτάθλημα έχει μέλλον.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν από νωρίς νωρίς, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Καταγής Σ ανατράπηκε στην περιοχή, με τον διαιτητή της συνάντησης να υποδεικνύει την παράβαση. Ο Καλογερής ανέλαβε την εκτέλεση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σολδάτου. Ό,τι δεν κατάφερε από τη λευκή βούλα ο Καλογερής, το κατάφερε πέντε λεπτά μετά, όταν βρέθηκε πίσω από την άμυνα και τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, πλασάροντας για το 0-1.

Στη συνέχεια και με την άμυνα των γηπεδούχων να παρουσιάζει σημαντικά κενά, ο Καταγής Σ. βρήκε το χώρο να σουτάρει από τη γραμμή της περιοχής και λίγο πλάγια και με άπιαστη οβίδα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 35′ το ρόλο του σκόρερ ανέλαβε ο Περιστέρης, που βρέθηκε στην περιοχή μετά από σέντρα του Καλογερή και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-3.

Ο Καλογερής ανέλαβε και πάλι της σκυτάλη στο σκοράρισμα ανεβάζοντας το δέικτη του σκορ στο 0-4 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν από θέση διαγώνια και μέσα στην περιοχή δοκίμασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στην εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο χορός των γκολ συνεχίστηκε, με τον Περιστέρη να πλασάρει από κοντά για το 0-5 και τον Καλογερή να πετυχαίνει το πρώτο προσωπικό χατ τρικ για φέτος νικώντας και πάλι τον Σολδάτο σε τετ α τετ και γράφοντας το τελικό 0-6.

Μια αξιοσημείωτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να σκοράρουν σταμάτησε όταν ο Ιασωνίδης έβγαλε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή.

Διαιτητής: Κωνσταντίνου          Βοηθοί :Μπάκος, Πάτσης)