Εύκολα ο Εθνικός στον τελικό

Εύκολη αποστολή είχαν οι παίκτες του Ηλία Μαγκάκη απέναντι στον ΑΟ Μύτικα για τον ημιτελικό κυπέλλου της ΕΠΣ Π/Λ, μιας και τις δυο ομάδες τις χωρίζει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας με τον Εθνικό να αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική και τον ΑΟ Μύτικα στην Β’ κατηγορία της ΕΠΣ. Ο Εθνικός πήρε τη νίκη με σκορ 0-4 με τον Μύτικα να δίνει τον καλύτερό του εαυτό που και πάλι δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει μια ομάδα αυτής της ποιότητας. Για τον Εθνικό αγωνίστηκαν τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα Μάλλιος, Κορέσι και Σβίγγος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Κολιάκη να σουτάρει για το 0-1, ενώ το 0-2 έκανε πέντε λεπτά μετά ο Μάλλιος.

Ο Μύτικας είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 30′ με τον Μυφτίου να εκτελεί φάουλ, όμως τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Τρανουλίδη.

3-0 με πλασέ του Παπαρούνα στο 43′ και στην επαναφορά της μπάλας από σουτ του Κόμνου στο δοκάρι, σκορ που έμεινε μέχρι και το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Εθνικός πέτυχε το 4-0 με τον Κολιάκη να βρίσκει όμορφα τον Νικολαΐδη στην περιοχή, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Ντίτσο.

Διαιτητής: Λαφαζάνης    Βοηθοί: Μπάκος – Κούτρα