Πρώτη ήττα για τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας

Την εντός έδρας ήττα με 0-3 σετ από τον Ιωνικό ’80 Αγρινίου γνώρισε ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Β’ γύρου του πρωταθλήματος Β εθνικής στο βόλεϊ γυναικών.

Τα κορίτσια του Πολύκαρπου Ζήση πραγματοποίησαν τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση στο ντέρμπι της αγωνιστικής και γνώρισαν δίκαια την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Φιλαθλητικού ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει νωρίς με 7 πόντους διαφορά (6-13). Παρόλα αυτά, μετά τα συνεχόμενα τάιμ άουτ του Ζήση μείωσε τη διαφορά και μάλιστα προηγήθηκε με 24-23, ωστόσο κάποια εύκολα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Ιωνικό να πάρει το πρώτο σετ με 24-26.

Το 2ο σετ ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με τον Ιωνικό να παίρνει εύκολα προβάδισμα 5 πόντων (5-10). Ο Φιλαθλητικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17, ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με σκορ 20-25.

Το 3ο σετ ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Φιλαθλητικό ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-8 και ουσιαστικά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να προβάλει καμία αντίσταση, με τον Ιωνικό να παίρνει το σετ με 15-25 και ταυτόχρονα τη νίκη και τη ρεβάνς (είχε ηττηθεί με 2-3 σετ από τον Φιλαθλητικό) που τον έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Φιλαθλητικός (Ζήσης): Ράπτη, Μπακάλη, Κουτσογιαννοπούλου, Ντάκουλα, Κοσμίδου Α., Μπαρμπούδη, Πιέτα, Κοσμίδου Β. , Διαμάντη, Αγκάλι, Γιάγια

Ιωνικός 80 (Λεγάτου): Τζωρτζοπουλου, Μποτσάκη, Σαρδελη, Παπανίκου, Ζυγούρη, Σταμουλακάτου, Ασλανίδη, Βέτσα, Καλαμπούκα, Δημητρακάτου, Λογκιζίδου.

πηγή: atpreveza.gr