“Κυανόλευκο”… τρένο! Ο Παπαρούνας “καθάρισε” τον Φωκικό

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Γ΄ εθνικής. Η ομάδα του Ηλία Μαγκάκη επικράτησε του Φωκικού με 1-0, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Παπαρούνας στο 11 ο λεπτο.

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας παρέμεινε αήττητος και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έπειτα από 6 αγωνιστικές. Ο Φωκικός προσπάθησε αρκετά, αλλά δεν τα κατάφερε να φύγει από τη Φιλιππιάδα με ένα θετικό αποτέλεσμα και γνώρισε δίκαια την ήττα από έναν ανώτερο αντίπαλο.

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας μπήκε πολύ προσεκτικά στο παιχνίδι, κλείνοντας αποτελεσματικά όλους τους χώρους. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό, πίεζαν και δεν άφησαν τον Φωκικό να πατήσει στην περιοχή τους, και στην πρώτη ευκαιρία τους στο παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν στο 11΄ όταν μετά από πάσα του Λάππα ο Παπαρούνας με σουτ έκανε το 1-0.

Στο 22΄ σέντρα του Χρηστογιάννη κεφαλιά του Παπαβασιλείου από κοντά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 29΄ σέντρα σουτ του Λάππα και ο Μαυρουδής στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη  μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κεχαγιά.

Στο 38΄ απευθείας φάουλ του Παπαρούνα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κεχαγιάς.

Στο 40΄ ο Φωκικός απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι την εστία του Μπαντή αλλά το σουτ του Καμβύση πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 54΄ σέντρα του Διαμαντόπουλου κεφαλιά του Λάππα από κοντά άουτ.

Στο 63΄ απευθείας φάουλ του Παπαρούνα και πάλι ο Κεχαγιάς σε ετοιμότητα έδιωξε σε κόρνερ.

Διαιτητής: Τζαγκαράκης (Αχαΐας)

Βοηθοί: Κακαφώνης-Νούλας (Αχαΐας)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (92΄Νικολαΐδης), Τσακανίκας, Παπαρούνας (65΄Κόμνος), Γήτας, Λάππας (83΄Γιαννούλης).

Φωκικός (Σπύρος Κουκούλης): Κεχαγιάς, Καμβύσης, Μαυρουδής, Μουσασβίλι, Ζαννιάτ (90΄Σαββίδης), Ουατάρα (82΄Αθανασιάδης), Γεωργαντόπουλος, Μπόγκ, Γεωργουσόπουλος, Σβίγγος (73΄Τσελάνσι), Λυμπέρης.